Kultura jest wspaniała!

Dzieje popularnych instrumentów dmuchanych

Sporo instrumentów, szczególnie z grupy instrumentów dętych miewa własną przeszłość powiązaną z wojskiem lub rycerstwem. Stosowano je do ostrzeżenia przed nieprzyjacielem, wabienia albo odstraszania zwierza, świętowania zwycięstwa lub przeżywania porażki.


Gra na saksofonie
Napisał: Louis Evans
Na podstawie: http://www.flickr.com
Potem ich rola uległa zmianie i po przeróżnych modyfikacjach zostawały częściami integralnymi orkiestry bądź zespołu muzycznego. Bardzo znanym przykładem takiej zmiany są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: saksony do gry), wywodzące się z starodawnych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały współczesny róg, bowiem nie posiadały zaworów w związku z tym miewały mocno małe zdolności melodyczne. Dobre były jedynie do grania fanfar. W międzyczasie ulepszano je stopniowo, aż na początku XIXw. trąbki dostały wreszcie wygląd taki jak obecnie. Jednakże dzisiaj nie są one instrumentem o wielkich możliwościach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to aerofony blaszane. Są to trochę inne helikony o stosunkowo dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona nad głową grającego. Z powodu tej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrach dętych, w których najczęściej są wykorzystywane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały stworzone w końcu XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w muzyce jazzowej. Tenorhorny natomiast są to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa brzmi sakshorn tenorowy. Tak jak poprzedni instrument, tenorhorny też zakończone są dużym otworem, lecz nie musi się on znajdować aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu to ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentylki wraz z krąglikami do strojenia każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię na początku XIXw. Najmniej popularne są saksony, dla których trudno jest wyszukać jakąkolwiek informacje, tak w Internecie, jak również w branżowych pismach.

Zamówisz u nas te i mnóstwo różnych instrumentów - popularne tenorhorny

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:14
Tagi: muzyka, instrumenty, orkiestra, trąbki