Kultura jest wspaniała!

Instrumenty elektroniczne czy klasyczne - które z nich kupić?

Instrumenty muzyczne można podzielić na instrumenty dęte i szarpane. Wśród dętych instrumentów, nazywanych również aerofonami można rozróżnić instrumenty blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych drewnianych i blaszanych znamy całkiem sporo i są powszechnie znane. Instrumenty klawiszoweto dość nieduża grupa.

Gra na akordeonie
Napisał: Joe Mabel
Na podstawie: http://www.flickr.com
Będzie ona obejmować między innymi popularne akordeony (dobre ceny instrumentów online: aerofony akordeony) zwane też harmoniami, ustne harmonijki czyli inaczej organki oraz kościelne organy. Strumień powietrza tłoczony jest w nich albo za pomocą ust albo z pomocą przyrządu sprężającego powietrze, na przykład miecha. Następnie przy pomocy klawiszy można regulować jego przepływ i tym samym natężenie i wysokość granego dźwięku. Można przyjrzeć się bliżej paru instrumentom z tej grupy.

Najbardziej znane były kiedyś akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. W czasach powojennych niemal każda potańcówka odbywała się przy akompaniamencie tego instrumentu. Pierwsze tego typu akordeony pojawiły się jednak znacznie wcześniej, około 1825 r. Powietrze było tłoczone przez miech wprawiany siłą rąk w ruch, później przelatywało ono przez stroiki, które powodowały powstawanie dźwięku. Z prawej strony znajdowały się klawisze albo guziki podstawowe, za to po lewej umieszczone były guziki odpowiedzialne za basy. Wiele lat później w sprzedaży zaczęły się pojawiać akordeony elektroniczne, w których dźwięk wydobywa się już zupełnie inaczej. Miech spełnia jedynie rolę dekoracyjną zaś wewnątrz system sterowania stanowią układy cyfrowe, dzięki którym gra może się odbywać. Wielbiciele nowszych wersji tych sprzętów są zdania, że gra na nich będzie dużo mniej męcząca i pozwala na wydobycie nieskończenie dużej kombinacji dźwięków znacznie łatwiej, niż w czasie gry na klasycznym akordeonie. Analogicznie jak akordeony elektroniczne na rynek się wdarły i szybko zdobyły serca fortepiany - instrumenty klawiszowe. Jednak o ile gra na elektronicznych instrumentach jest znacznie łatwiejsza i niekiedy może pozwolić na uzyskanie o wiele ciekawszy efekt końcowy, o tyle wszyscy muszą się zgodzić, że klasyczne instrumenty mają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:33
Tagi: muzyka, instrumenty, dźwięki, akordeony