Kultura jest wspaniała!

Ile znaczy dzisiaj muzyka?

Od wielu lat człowiekowi bez przerwy towarzyszy jakaś muzyka, w zasadzie jest ona obecna w każdej dziedzinie życia. Dziś muzyka spełnia głównie funkcję rozrywki, ale do niedawna miała również duże znaczenie religijne.


Gra na klawesynie
Napisał: Brian Holland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, opracowywali podstawy teoretyczne komponowania utworów muzycznych i zapisu nutowy. Pojawiły się trzy główne rodziny instrumentów, czyli strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z takich grup do wytwarzania muzyki wykorzystuje odmienne zjawiska, we wszystkich zostało opracowanych sporo najróżniejszych odmian, różniących się rozmiarem i techniką grania. W grupie strunowych instrumentów bardzo popularne są nadal gitary, skrzypce, oraz fortepiany i pianina. Wielu sławnych muzyków wybierało te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie niezapomniane dzieła. Lecz przez lata powstawały rodzaje instrumentów mniej znane, a które mają równie ciekawy i oryginalny dźwięk. Przykładowo klawesyny (porównaj ceny sklepów na stronie: najlepsze klawesyny), jakie już od kilku wieków są znane w naszym kraju, mają one bardzo ciekawe możliwości brzmieniowe, ale ich popularność jest dużo mniejsza od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to bardzo duże rozpowszechnienie rozmaitej elektroniki, która wkroczyła we wszystkie dziedziny życia. Nie mogło to ominąć także muzyki, i dziś coraz częściej w miejsce klasycznych instrumentów ludzie kupują ich cyfrowe odpowiedniki. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie ma tu cena, przykładowo klawesyny elektroniczne będą znacznie tańsze od swych pierwowzorów wyprodukowanych przed wiekami. Rzecz jasna na koncertach i występach raczej się używa klasycznych instrumentów, ale do ćwiczeń i prób w mieszkaniu elektroniczne modele w zupełności będą wystarczać. Ogromną popularność zdobyły również w ostatnim czasie keyboardy (rozpocznij naukę gry na profesjonalnym sprzęcie: nowe klawiatury midi). Niewielkie wymiary i ogromne możliwości otrzymywania najróżniejszych dźwięków sprawiły, że dzisiaj większość zespołów muzycznych taki instrument posiada. Wymyślenie keyboardów spowodowało także, że muzyka na instrumentach klawiszowych mogła trafić do wielu ludzi, już za kilkaset złotych kupić można dobrej jakości instrument, na jakim można ćwiczyć w swoim domu. Obecnie coraz większa liczba muzyków stosuje z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe perspektywy w komponowaniu utworów muzycznych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:13
Tagi: muzyka, ceny, pianina, fortepiany, klawesyny