Kultura jest wspaniała!

Jakim sposobem powstała archeologia lotnicza?

Jako młodzieniec pasjonowałem się przeszłością. Obecnie też nic się nie zmieniło, chociaż mam teraz dużo mniej wolnych chwil na zajmowanie się swym ukochanym zajęciem. Jednak, jak tylko pojawiają się małe wzmianki o historii nowożytnej w mediach, usiłuję być z nowinkami historycznymi na bieżąco. Co jakiś czas także wertuję portale na ten temat.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Napisał: energylabsbr
Na podstawie: http://www.flickr.com
Biorąc pod uwagę stałą rozbudowę siatki dróg w naszym kraju oraz innych dużych przedsięwzięć, prowadzi się niemałą ilość wykopalisk, nakazanych ustawą. Można się więc spodziewać, że co chwilę o sensacyjnych znaleziskach z dziedziny historii antycznej będą media ogłaszać.

Dużą wagę w badaniu historia mają nowoczesne zdjęcia z góry - dla zainteresowanych zdjęciami z góry. Odeszły już pory, gdy poszukiwacz starożytności - dość romantycznie - po uzupełnieniu sprawdzonych informacji, trochę na ślepo wypatrywał zabytków. Dużą rolę (poza umiejętnościami archeologa) spełniała odrobina fartu, nie bez znaczenia były także skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dzisiaj badacz dysponuje bardzo wyrafinowanymi technikami, wspierającymi wykopaliska.

Począwszy od małych wykrywaczy metalu, po urządzenia wielce posunięte technicznie, jak przykładowo samolot bezzałogowy oraz helikoptery stosowane do robienia zdjęć z góry. Takie fotografie są bardzo przydatne, ponieważ z góry widać zwykle lepiej. W wielu casusach zdjęcia z góry to najlepszy wybieg. Tak jest dla przykładu w archeologii morskiej. Przedmioty które chcielibyśmy odnaleźć po prostu z trudem jest inaczej odnaleźć w morskich odmętach. Nie inaczej jest na lądzie. Archeolog w samolot ma możliwość widzieć teren badań i za pomocą swych kompetencji umiejscowić niezbadane stanowisko archeologiczne.

Wielka Wojna spowodowała masowe wykorzystanie aeroplanu do zadań wojskowych. W armii rzecz jasna przy obsłudze aparatu fotograficznego zaangażowani byli także historycy. I wszak filmowanie z powietrza miały wtenczas zupełnie inne cele, tym sposobem narodziła się lotnicza archeologia. By dowiedzieć się więcej, sprawdź: innowacyjne filmowanie z powietrza.Dość wspomnieć, że już w 1917 r. znaleziono z pomocą zdjęć z góry starożytną Samarę. To jest miasto, którego szczątków w inny sposób nie udało by się odnaleźć, jako że na jego umiejscowienie pokazywały znaki widoczne tylko z lotu ptaka, dla przykładu odmienne odcienie murawy, czy także subtelne różnice w rzeźbie obszaru. Następnym przykładem użyteczności zdjęć z góry może być odszukiwanie artefaktów utopionych w morzu, których inną metodą często nie udało by się wyszukać.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:20
Tagi: zdjęcia, historią, historii, samolocie, helikopterze, balonie, Wielka Wojna, Pierwsza Wojna Światowa, archeologia lotnicza, lotnicza archeologia