Kultura jest wspaniała!

Wyjątkowe hobby - instrumenty dęte

Wśród licznych modeli muzycznych instrumentów największe znaczenie odgrywają instrumenty dęte, często nazywane aerofonami. Jest ich najwięcej i posiadają bardzo długą i ciekawą historię. Wiele z nich wymyślono jako instrumenty używane przez rycerzy na polowaniach.


Waltornia
Napisał: Frank Kovalchek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę ostrzegawczą i informacyjną. Potem przez wieki były dopracowywane i przygotowywane do użytku w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte często sięgają zarówno instrumentaliści w orkiestrach, zwłaszcza w orkiestrach dętych, jak i klasycy jazzu. Jak sama nazwa będzie wskazywać, instrumenty dęte to rodzina instrumentów, w których muzyka będzie powstawać wskutek dmuchania.

Można je podzielić na dęte blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują między innymi flety, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, fagoty, saksofony i klarnety. Wśród blaszanych instrumentów znajdziemy przykładowo tuby, trąbki, puzony, a także nieco mniej znane waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt przez internet: dobre instrumenty - tuby).

Instrumenty klawiszowe posiadają najmniej chyba reprezentantów i najbardziej znane z ich grona to organy, akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Szczególnie ciekawe są również wielkie tuby. Tuby mają największe rozmiary spośród tej rodziny instrumentów, które świetnie uzupełniają skład orkiestry symfonicznej, ale dość popularne są również jako instrumenty do gry solo. Tuba ma jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych wiekach. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Ale dopiero po odkryciu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby zyskały swoją współczesną postać. Tuba złożona jest z długiej rury, wielokrotnie zawiniętej, skończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiego końca przechodzącej w czarę głosową. Co ciekawe, w praktycznie każdy pierwszy majowy piątek obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest równie długa co poprzednio opisywanego. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach robionych z pustych w środku zwierzęcych rogów, drewna albo z łodyg roślin. I znów przeróbki pozwoliły ostatecznie na udoskonalenie i wykorzystanie tego bardzo prostego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny w sklepach internetowych i zamów taniej: aerofony akordeon).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:44
Tagi: instrumenty, instrumenty dęte, akordeony, Tuby, waltornie