Kultura jest wspaniała!

Najbardziej popularne instrumenty dęte

Instrumenty dęte to grupa nazywana zamiennie aerofonami. Zalicza się tutaj kolejno instrumenty dęte drewniane, z blachy oraz, a także klawiszowe. Przykładem instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Napisał: Louis Evans
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do grona instrumentów dętych blaszanych zaliczane są między innymi najlepsze rogi oraz mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe reprezentują mniej liczną gromadę pośród wymienionych wyżej. Przedstawicielami są mało znane melodyki. Puzony, spokrewnione z grupą trąbek wynaleziono koło XIII w.

Była to trochę taka bardzo duża trąbka, gdzie środkowy odcinek rury ma postać długich, prostych regulowanych na długości odcinków. Dopiero dwa wieki dalej puzony zasłużyły na swoją własną nazwę. Wkrótce zaczęto przerabiać podstawową wersję, żeby dopasować je do skali głosu. Dziś puzony nadal występują w licznych odmianach, przykładowo suwakowy, altowy albo basowy.Rogi, gdzie druga nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej grupy, co puzony. Rogi wywodzą się z pierwotnych instrumentów używanych na polowaniach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Dawne rogi miały niewielkie zdolności dźwiękowe, lecz dzisiejsze instrumenty są budowane z metalu, przez co ich zakres dźwięków jest oczywiście szerszy. Rogi mają również własne odmiany. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, w celu zrealizowania dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to z kolei instrumenty będące rodzajem buglehornów. Sakshorny miewają różne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich wydobywany jest za każdym razem różny. Sakshorny bywają bardzo popularne w orkiestrach dętych. Saksofony to chyba najpopularniejsze wśród wymienionych wcześniej instrumentów. Saksofony również miewają przeróżne gabaryty oraz związane z nimi zakresy dźwięków. Zwykle stosowane odmiany saksofonów to saksofony sopranowe lub barytonowe. W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych, saksofony nie miały swoich dawnych pierwowzorów. Wynaleziono je około połowy XIX w. i do dzisiaj utrzymały się w identycznej jak wówczas formie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - popularne sakshorny.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:50
Tagi: instrumenty, hobby, dźwięki, instrumenty dęte, instrumenty klawiszowe, saksofony