Kultura jest wspaniała!

Ład jest podstawą istnienia wszystkich istot

Nasz żywot jest zbyt skomplikowany, więc ustawiamy wiele rzeczy, jak nam pasuje, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, kiedy za wszelką cenę pragniemy coś ułożyć, można też to określić mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Z jednego, jak i drugiego rozwiązania rodzi się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko nazywać i segregować. Bowiem taką mamy naturę. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie całych ludzkich organizmów: państwa, miasta, organizacji bez pewnych utartych schematów. Gdyby nie systematyka nie istniałyby nazwy ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motory po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).


koncert
Na podstawie: http://www.morguefile.com/
Od harmonii nie jest też wolna przyroda, przecież wśród zwierząt każdego gatunku istnieje hierarchia, której nikt się nie stara zaburzyć. Zwierzęta są naturalnie mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić inaczej. Spójrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Nie zdarza mu się myśleć, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).


Upraszczamy sobie świat produkując mapy, segregujemy książki na półkach, a pracujący w urzędach administrują na co dzień ogromną masą dokumentów, z których każdy dokument musi znaleźć się w ogólnym uporządkowaniu. Harmonia istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (metalowe smycze) – są przecież kieszeń na banknoty, kieszonka na bilon i miejsce na karty. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (oferta przypinek muzycznych) określa pewien porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy posiadamy psa, nad którym możemy panować, panujemy nad nim, wprowadzamy do jego życia reguły, których musi przestrzegać. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies potrzebuje pana, a człowiek psa. To obopólne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:34
Tagi: rock, rap, portfel