Kultura jest wspaniała!

Jakie są popularne typy instrumentów klawiszowych

Muzyka ma bardzo ważną rolę w życiu ludzi. Można ją usłyszeć codziennie na każdym kroku, w mieszkaniu, sklepach czy firmach. Od setek lat utwory muzyczne były wyrazem religijnych obrzędów albo spełniały funkcję rozrywkową, a wraz z upływem czasu tworzono coraz bardziej skomplikowane i zróżnicowane utwory.

Gra na bongosach
Napisał: Tim Blair
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przez wiele lat bardzo się też zmieniły muzyczne instrumenty, to znaczy urządzenia zrobione przez człowieka i używane do wydawania odpowiednich dźwięków. Już przed wieloma wiekami ludzie używali przeróżnych konstrukcji z drewna, przy pomocy których wytwarzali muzykę, czy to podczas obrzędów religijnych, czy w czasie pracy i zabawy.

Następne wieki zaczęły przynosić coraz większą różnorodność instrumentów, zaczął się też pojawiać rozdział na różne ich rodzaje, czyli strunowe, dęte i perkusyjne. We wszystkich tych rodzinach można dodatkowo rozróżnić wiele różnych rodzajów instrumentów, które się odróżniają rozmiarami i sposobem wydawania dźwięków. Kilkadziesiąt lat temu, po wynalezieniu elektronicznych układów pojawił się następny rodzaj instrumentów, w nich z kolei do tworzenia dźwięku włączone zostały różne elektroniczne podzespoły. Tym sposobem zaczęła się rodzić era elektronicznej muzyki.Obecnie najróżniejsze syntezatory są ogromnie popularne zarówno wśród zawodowych muzyków, jak również wśród wielbicieli niedzielnego grania. Bardziej zaawansowane modele maja mnóstwo różnorodnych funkcji i ustawień, i potrafią idealnie naśladować kilkadziesiąt różnych instrumentów. Typowe nowe instrumenty klawiszowe będą potrzebować sporej przestrzeni, oprócz tego są dość drogie i potrzebują należytej obsługi. Porządne pianino czy klawesyn kosztować może nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale w takiej kwocie otrzymuje rewelacyjny instrument muzyczny. Tymczasem rzeczywiście dobry, najwyższej klasy syntezator to niewielka część ceny tradycyjnego instrumentu, a jednak możliwości posiada dużo lepsze, tak więc jest często wykorzystywany przez muzyków w wielu muzycznych zespołach. W każdym takim zespole bardzo istotne są również instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: markowe cajony), których głównym zadaniem jest tworzenie rytmu. Pośród nich są także takie, które używane być mogą samodzielnie, należą do nich cajony, na których trzeba siedzieć podczas gry, a także bongosy, czyli dwa złączone ze sobą bębny które się wywodzą z dalekiej Kuby.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:32
Tagi: muzyka, instrumenty, pianina, bongosy, syntezatory