Kultura jest wspaniała!

Instrumenty dęte

Instrumenty muzyczne to przede wszystkim sprzęty stworzone głównie po to, by tworzyć muzykę. Powstawały od wieków i obecnie stanowią bardzo liczną grupę przyrządów służących tworzeniu muzyki. Lecz instrumentem muzycznym mogą być też rzeczy kompletnie nie powiązane z muzyką, na przykład przedmioty codziennego użytku.


Harmonijka
Napisał: Steven Depolo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dla przykładu systematycznie wydobywane dźwięki w trakcie pisania na maszynie albo mieszania łyżką w szklance mogą zostać częścią kompozycji muzycznej. Jednak przy pomocy przedmiotów domowego zastosowania można wytwarzać jedynie proste dźwięki oraz melodie.

Żeby powstała skomplikowana konstrukcja muzyczna, potrzebne są bardzo złożone instrumenty muzyczne. Sprzęty grające dzieli się na podgrupy, przeważnie ze względu na tworzywo, z jakiego je wykonano bądź ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięku. Pierwsza klasyfikacja przedstawia podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych a także strunowych i klawiszowych. Najmocniej skomplikowaną i chyba najszerszą grupą instrumentów są aerofony, pośród których znacząco wybijają się instrumenty dęte, np. najlepsze flety.

Kolejny podział przedstawia instrumenty dęte drewniane, do których zaliczane są przede wszystkim flety, najlepsze flugelhorny lub saksofony oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki bądź puzony. Fletnie są instrumentami zaliczanymi do najstarszych w historii. Legenda ich powstania jest związana z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Są to cieniutkie drewniane piszczałki złożone w jednym bądź dwóch rzędach powiązane w całość. Fletnie to stosunkowo proste w budowie sprzęty, pomimo to dźwięki z nich wydobyte pozwalają stworzyć muzykę jednocześnie piękną jak i głęboką. Flety tylko z nazwy są podobne do wyżej opisanych. Flet to przeważnie podłużna rurka z drewna z pustym wnętrzem oraz kilkoma albo więcej otworkami na długości. Flety dzielone są na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny to z kolei instrumenty wchodzące w skład klasycznej orkiestry. Bywają zwykle mylone z trąbkami. Harmonijki zaś popularne bywają pośród amatorów lecz nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 07:55:31
Tagi: muzyka, instrumenty, instrumenty dęte, flety, Harmonijki