Kultura jest wspaniała!

Nadchodzący czas nauki przynosi duże koszty

Dzisiejsza szkoła jest inna, niż była kiedyś. Kiedyś, przed erą Internetu nauczyciel znaczył więcej niż dzisiaj, był w pewien sposób mentorem, posiadającym wiedzę, której nie da się łatwo przyswoić. Dzisiaj zaś wystarczy znaleźć hasło i już odpowiedź na intrygujące nas pytanie. Ta sytuacja nie jest ani negatywna, ani pozytywna, ma bowiem kilka zalet i kilka wad.


Tablica szkolna
Napisał: Jim Larrison
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wiadomo, że nie zmieniło się wszystko z z miesiąca na miesiąc, nadal mamy kredki dla dzieci (ekierki na matematykę), markery (przydatna modelina) do szkoły, linijki i ekierki czy modeline. Zmiana, która nastąpiła to oczywiście przedmioty, lepsze pomoce naukowe, ale to generalnie nieco inna mentalność uczniów, którzy uważają, że są mądrzejsi od nauczycieli. Prawda jak zawsze jest pośrodku, bo jeśli rzeczywiście uczniowie są zbyt mądrzy i brak im pokory, też nauczyciele zastygli po drodze i nie widzą (lub nie chcą widzieć) zmian, które mają miejsce.


Z jednej strony są uczniowie, którzy wiedzą wszystko, są przemądrzali, niekulturalni i zarozumiali, z drugiej są nauczyciele, którzy żyją jeszcze w czasach, gdy jedynym źródłem informacji były książki. Uczeń pewien, że znajdzie wszystko w Sieci nie ma szacunku dla nauki, bo, po co powiększać wiedzę, jak na tacy podane jest wszystko, nie wie on jednak, iż gdyby w jakiś dzień wyłączyli Internet zostałby z niczym. Przypuszczalnie, o tym nie myśli i jest to, mówiąc prawdę, mało realne. Potraktujmy to jednak jak sytuacje hipotetyczną. Nauczyciel nie wyczuwa tego trendu, wyłożyć uczniom coś w ciekawy sposób, odszukać jakiś film w Internecie lub zdjęcie, albo poprosić podopiecznych, żeby zaprezentowali oni jakieś swoje najlepsze miejsce w Internecie, tkwią w czasach dawnych, w zakurzonych księgach, w wielkich, grubych encyklopediach.


Z jednej strony barykady są uczniowie, którzy dla nauczycieli są potworami, niemiłymi dzieciakami, a z drugiej nauczycieli, według uczniów – „staruchy”, zacofani. Ci pierwsi nie mogą zrozumieć młodych, młodzi nie szanują starych. Błędne koło się zamyka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-16 07:54:51
Tagi: szkoła, markery, linijki i ekierki