Kultura jest wspaniała!

Rynek oprogramowania mobilnego – tu jest przyszłość. Co trzeba znać na ten temat? Dlaczego to jeden z dynamiczniejszych obszarów?

To widać gołym okiem – nadchodzi era urządzeń przenośnych. Odkąd na sklepowych półkach pojawił się smartfon, świat przeszedł przemianę. Jeszcze na początku stulecia telefon komórkowy służył tylko do komunikowania się z ludźmi.


komórka
Napisał: mobilyazilar
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rzecz jasna typowa komórka posiadała jeszcze dodatkowe funkcje, takie jak na przykład aparat fotograficzny, ale nie była to istota jego działania. Bardziej zaawansowane modele umożliwiały korzystanie z internetu, jednak wygoda była mała. Odmiana zjawiła się wraz ze smartfonami – telefonami, które są właściwie miniaturowymi komputerami. To sprawia, że na przeciętnym smartfonie można bez problemu przeglądać internet, oglądać klipy filmowe oraz włączać aplikacje.

To właśnie opcja pobrania różnych programów, które znacznie rozszerzają funkcjonalność telefonu, jest najistotniejsza w smartfonie. Ciężko w tym tekście omówić wszystkie opublikowane obecnie aplikacje mobilne – jest ich kilkaset tysięcy. Ich popularność znacznie się zwiększyła, gdy zadebiutował tablet – mobilny komputerek o dużo większym ekranie od klasycznego smartfona, wyróżniający się też większą szybkością. Tablety i nowoczesne telefony komórkowe mają pewną cechę jednoczącą – działają pod identycznymi systemami operacyjnymi, co sprawia, że apki na smartfona można wgrać na tablecie.

Pisanie programów na pecety nie jest już taką żyłą złota jak dawniej. Teraz dużo bardziej zyskownym zajęciem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (np. z jojomobile). Dużym ułatwieniem dla programistów jest to, że najczęściej zbudowane programy są zamieszczane w zbiorach aplikacji. Tą drogą użytkownicy z całego globu wyszukują i ściągają aplikacje na swoich gadżetach mobilnych. Taki zbiór to także świetna rzecz dla użytkowników telefonów i tabletów – wszystkie sprzedawane programy są kontrolowane przez fachowców, więc ryzyko przygarnięcia groźnego wirusa jest nieduże.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-16 07:54:59
Tagi: programy, komputery, tablety, telefony, wygoda