Kultura jest wspaniała!

W dzisiejszych czasach poznawanie języków innych kultur musi być obowiązkowe

Na pewno opłaca się uczyć się języków, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również znacznie większa szansa na znalezienie lepszej posady. Według niezależnych ankiet zwiększa się w Polsce udział ludzi mogących się pochwalić znajomością co najmniej jednego języka obcego. Wśród młodych zdecydowana większość osób dobrze mówi po angielsku, wśród starszych na pierwszym miejscu jest język naszych sąsiadów ze wschodu.
książki do nauki ukraińskiego
Napisał: Photocapy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wyniki te nie powinny dziwić. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasach socjalizmu. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu czuje teraz wstręt do Rosji . Wraz z czasami kapitalizmu zawitał do Polski język angielski i szybko zdobył nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba przyznać, że czasem wygląda to lepiej, czasem gorzej. Niemniej, znając ten język łatwiej wyjeżdża się nam za granicę, poznaje nowych ludzi, jesteśmy bardziej obywatelami tego świata i mamy zdecydowanie mniej kompleksów.


Wraz z nastaniem nowego ustroju pojawiły się także inne języki (języki obce). Obok angielskiego najczęściej uczono niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo użyteczne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, główny partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja zaś to także silny kraj, francuski tymczasem o jeden z głównych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach nauczano także włoskiego i hiszpańskiego, a w ostatnich latach wróciła moda na rosyjski. Teraźniejsza młodzież już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie nie mają oporów, by zacząć się go uczyć.
Jedno jest niezmienne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych miejsc jest szalenie przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mało popularnego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika - naucz się języków afroazjatyckich) to dobry pomysł, który może zaprocentować w przyszłości.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-16 07:54:50
Tagi: słowniki, języki, Znajomość języków