Kultura jest wspaniała!

W jaki sposób zdobyć pieniądze na własny pomysł

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to działanie, które przeprowadza się w Internecie. Opiera się na dobrowolnym dofinansowywaniu rozmaitych przedsięwzięć. Jednym z głównych założeń takiego finansowania jest to, że nie ma żadnych ograniczeń co do wysyłanych sum, a więc każda, nawet najdrobniejsza wpłata ma znaczenie. Biorąc pod uwagę liczebność społeczności internetowej jest spora możlisoć, że nawet przy minimalnych kwotach dotacji zbiórka zakończy się powodzeniem.
pomysł
Napisał: Tsahi Levent-Levi
Na podstawie: http://www.flickr.com
Crowdfunding najczęściej odbywa się na specjalnie do tego przeznaczonych serwisach internetowych . Pierwszym z nich był anglojęzyczny serwis Kickstarter, który także dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych w skali świata. Z czasem zaczęto tworzyć inne tego rodzaju witryny, część z nich wyspecjalizowana w wybranych dziedzinach. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „finansowanie społecznościowe” można znaleźć najchętniej wykorzystywane serwisy internetowe, pozwalające na takie zbiórki.

Co można wspierać? Z wykorzystaniem finansowania społecznościowego można wspierać rozmaite przedsięwzięcia. Najczęściej występujące to te, które związane są z muzyką. Nagminnie spotyka się przykładowo prośby o sfinansowanie wydania pierwszego lub kolejnego albumu określonego wykonawcy. W przypadku kolejnego albumu najczęściej jest łatwiej. Jeżeli wykonawca ma już swoją publiczność, wspomoże ona proces finansowania wydawnictwa. W przypadku debiutów sporo zależy od tego, czy muzyka przypadniedo gustu internautom. Oprócz muzyki crowdfunding obejmuje także projekty wiążące się z podróżami, filmem i wieloma innymi dziedzinami.Crowdfunding w Polsce
Strony crowdfundingowe od pewnego czasu są chętnie używane również w kraju. Polacy są obecni na platformach zagranicznych, a także tworzą własne portale. Tych polskich stron jest coraz więcej. Do najpopularniejszych z nich należy Wspieram.to, na którym największa suma wpłat na pojedynczy projekt wyniosła ponad sto tysięcy złotych. Tak samo jak na zagranicznych stronach, także na polskich promuje się dużo zespołów muzycznych i artystów. Niektóre z nich zapewniają różnorodne korzyści w zamian za dofinansowanie, na przykład w przypadku zespołu mogą to być gadżety z autografami członków czy bilety na koncert po promocyjnych cenach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-16 07:54:54
Tagi: strony, crowdfunding, serwisy, proces, Kickstarter, finansowanie społecznościowe, grupy muzyczne