Kultura jest wspaniała!

Co powoduje, że uwielbiamy filmy?

Warto nieco zastanowić się z jakich przyczyn człowiek, który nie bardzo przepada za filmami jest niecodzienny. Oczywiście kinematografia nie jest dla wszystkich, ale jakoś się złożyło, że większość z nas lubi obejrzeć co pewien czas filmy dvd albo wielce ostatnimi czasy modne amerykańskie seriale TV.

telewizor
Napisał: Daniel Oines
Na podstawie: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje telewizyjne to właściwie były wielce popularne już lata temu, ale dopiero takie seriale jak The Sopranos czy Dexter spowodowały, że wreszcie telewizja nie jest traktowana przez społeczeństwo jako bardzo ubogi krewny kinematografii. Kiedyś znani aktorzy bali się grywać w serialach, dziś to nie do pomyślenia.

Cóż, weźmy choćby pod uwagę filmy dokumentalne: w wielu przypadkach ich podstawowym walorem jest nauka, lecz są także takie, które mamy okazję oglądać jak typowy film. Przykładowo Michael Moore kręci ciekawe dokumenty, które dla wielu są wartościowe, a oprócz tego inteligentne, bardzo oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat. Przecież gdy Michael Moore kręcił filmy atakujące George`a Busha Jr, w Waszyngtonie robiono sporo, aby opóźnić o jakiś czas premierę filmu, bo akurat się zbliżały wybory. Niezbyt podziwiany teraz człowiek niby wybrał wyścig o Biały Dom, lecz tak czy siak porządny dokument mocno oddziałuje na społeczeństwo. Poza tym, mądrości nigdy zbyt wiele. Jeśli mamy bezpłatną naukę, ciężko z niej nie skorzystać, nieprawdaż?

Dobre filmy, zwłaszcza filmy 3d (sprawdź płytotekę i zamów taniej: 3d filmy dokumentalne) oglądamy jednakowoż głównie dla uniesień oraz rozrywki. W sumie nawet wspaniałe produkcje, klasyki filmowe na miarę Rejsu, Chłopców z Ferajny czy Lśnienia zasadniczo nie cechują się bardzo ambitnym poziomem. To znaczy to są bardzo ambitne filmy, genialne pod niemalże wszystkimi względami, lecz jakby nie patrzeć jeśli szukamy większej głębi, to raczej w bibliotece, jakby nie patrzeć filmy bardziej umieją oddziaływać na nasze uczucie, no tak się wydaje. Jeżeli jest inaczej, autor artykułu usilnie prosi o przebaczenie.

No właśnie: w następnym artykule należy wyjaśnić z jakich powodów doskonałe filmy DVD i 3d są uwielbiane przez zdecydowaną większość kinomanów. Czy może w przypadku takich arcydzieł jak przykładowo Avatar nie można już mówić o zwyczajnym przeroście tak zwanej formy nad treścią. Pewnie to w zupełności subiektywne, lecz Avatar to tak czy siak genialna produkcja.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-17 07:54:16
Tagi: Filmy, premiery, rozrywka, seriale, filmy dokumentalne