Kultura jest wspaniała!

Co warto wiedzieć na temat instrumentów dętych

Melodia bywa obecna w życiu każdego z was. Matka puszcza swojemu dziecku kompozycje klasyków, żeby doskonale rozwijał się w jej brzuchu, mniejsze dzieci uwielbiają podskakiwać do skocznych utworów dziecięcych puszczanych z odtwarzacza, młodzież podryguje rytmicznie na dyskotece, a dorośli nie wyobrażają sobie przemieszczania się w miejskim korku bez możności włączenia radia. Jednak mało kto zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

instrumenty dęte
Napisał: Saturation Fest
Na podstawie: http://www.flickr.com
Od dawien dawna pojawiały się także najróżniejsze przedmioty, dzięki którym mogła powstawać muzyka. Myli się ten, komu wydaje się, że w świecie powstała zaledwie garść instrumentów muzycznych. Jest ich znacznie więcej. Dodatkowo dzielą się na przeróżne gromady, w zależności od sposobów uzyskania dźwięku, oraz wysokości, czy rodzaju materiału, z którego wytworzony jest konkretny instrument.Podstawowy podział pokazuje następujące grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony oraz dołożone w ostatnim czasie elektrofony. Wszystkie z wymienionych grup dzielone są na kolejne. Przykładowo, w obrębie aerofonów znajdują się instrumenty dęte (porównaj oferty wielu sklepów na stronie: dęte fagoty), których następny podział wyodrębnia w kolejności instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe oraz wolne.

Zbiór instrumentów dętych jest raczej najbardziej ciekawą spośród wszystkich wymienionych. To dlatego, że instrumenty te miewają czasem stare tradycje dodatkowo zawierają niezmiernie szeroką oraz niezwykle zróżnicowaną grupę przedmiotów. Warto nadmienić, że przykładowo flet pojawił się w historii muzyki europejskiej już koło XI-XIIw., a jego pierwowzory pamiętają czasy jeszcze wcześniejszego okresu na ziemiach Azji. W dzisiejszych czasach mnogość instrumentów dętych, mniej albo bardziej znanych może onieśmielać. Prócz tych najbardziej znanych znajdują się nazwy takie, jak: muzyczne instrumenty eufonie, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Nagroda główna dla tego, kto bezbłędnie opisze i rozróżni opisane przed chwilą instrumenty. Cechą wspólną tych wymienionych jest na pewno fakt, że dźwięki z nich wydobywane są przeważnie niskie, do tego wszystkie bez fagotu pojawiły się w okolicach XVIII-XIXw. Ten ostatni jest obecny w muzyce już trzy wieki wcześniej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-17 07:54:17
Tagi: muzyka, instrumenty, dźwięki, instrumenty dęte, flety