Kultura jest wspaniała!

Utwory, które ukształtowały muzykę rockową

Choć obecnie popularnych i znakomitych jest ogrom zespołów rocka, to Deep Purple i Pink Floyd są absolutnie tymi, które zdecydowały o teraźniejszości rocka, a i obecnie są jednymi z najczęściej słuchanych grup. Te bardzo rozwinięte brytyjskie zespoły podbiły krytyków swym nieziemskim brzmieniem, wspaniałym podejściem do muzyki i zapadającymi w pamięć tekstami.
Nie bez znaczenia jest to, że ich utwory miały w sobie elementy psychodelii, bluesu, popu i muzyki poważnej. Zwłaszcza Deep Purple (pierwotnie „Roundebout”) jest uważany za pioniera heavy metalu, którego ślady można znaleźć w krążkach Deep Purple in Rock z 1970 roku, z tych lat pochodzi również słynny Smoke in the Water. Nie każdy jednak ma wiedzę, co było natchnieniem tego najbardziej znanego utworu rockowego.

Pewnego mroźnego grudniowego wieczoru w Monreux Deep Purple miał nagrać swe utwory w studiu wynajętym od The Rolling Stones, które było założone w pobliżu Montreux Casino i Jeziora Genewskiego. Dzień przed planowanym nagraniem miał miejsce jednak w kasynie występ Franka Zappy, podczas którego doszło do pożaru wskutek odpalenia flary przez członka sceny. Pożar całkowicie spalił budynek, sprzęt muzyczny grupy Zappy, zaś ci, którzy mogli ujrzeć pożar z daleka, opisywali go jako „wielki dym znad wody”. Wydarzenie stało się bezpośrednią historią powstałego utworu (więcej: http://www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=deep+purple).Tak samo ceniony pink floyd jest znany z fascynującego (choć początkowo przez nich odrzucanego) filmu The Wall, filozoficznych tekstów piosenek i eksperymentalnych dźwięków. Początkowo odnosiło tylko umiarkowane sukcesy w mainstreamie, potem jednak – m.in. dzięki wkładowi ich leadera i wokalisty Syda Barretta – zaczęli karierę w rocku psychodelicznym. Sam Barrett początkowo przyjechał do Londynu jedynie po to, aby studiować malarstwo, jednak został poproszony przez Rogera Watersa o dołączenie do zespołu po tym, jak zrezygnował poprzedni wokalista. To on zmienił dotychczasową nazwę zespołu „Tea Set” na „The Pink Floyd Sound” (później skrócony do Pink Floyd - terazrock.pl Pink Floyd).
Jednak po tym, jak zespół zaczął bić rekordy popularności, narkotyki, napięcie i powoli rozwijająca się schizofrenia Barretta spowodowała rosnące konflikty z grupą, a wreszcie – całkowitą niemoc podczas ataku katatonii na jednym z występów. Po tym zdarzeniu coraz rzadziej mógł, mimo że był obecny na koncertach. Jest prawdopodobne, że jego zachowanie i nieobecne spojrzenie dały początek znanemu Comfortably Numb. Z całą pewnością stanowił istotny wątek historii The Wall. Pink Floyd do dziś cieszy się niezwykłą popularnością oraz ma ogromne rzesze fanów na całym świecie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-17 07:54:10
Tagi: film, rock, koncert, piosenki, wokalista, sukcesy, sława