Kultura jest wspaniała!

Zwiększanie i zmniejszanie napięcia – opieranie się na wartości docelowej, jest koniecznością działającego

Zasilacze transformatorów decydują o pracy wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W rzeczywistości są coraz bardziej odsuwane na dalszy plan, co jest wynikiem pokaźnych rozmiarów i nagrzań, których nie mają zasilacze impulsowe.

Zasilacz transformatora to prosta konstrukcja o rozmiarach nieco większych niż ludzka pięść. Jego składowe stanowią trzy części: sam transformator, czyli liczba zwojów wykonanych z miedzi lub aluminium, układ prostująco-filtrujący oraz stabilizator współczynnika napięcia. Ostatnie ogniwo pomija się w prostszych egzemplarzach zasilaczy ograniczając się wyłącznie do transformatora i układu.

ospel.pl
Przyjęło się, że klasyczne wartości zasilania wszelkich sprzętów elektrycznych stanowią wartość dwustu trzydziestu wolt i pięćdziesiąt herców. Są to pozycje wejściowe gniazdek – dostosowywanie liczby mocy to zadanie dla sprawnego mechanizmu zwojów w transformatorze. Same transformatory wywołują skromną, ale jednak, utratę mocy. Jest ona związana z przyjęciem przez transformator pokaźnej ilości ciepła. Reakcja na wysyłanie energii do drugiego urządzenia ma miejsce w „sercu” transformatora. Przy większych dysproporcjach, szczególnie przy redukowaniu wartości napięcia, rdzeń transformatora robi się wyjątkowo ciepły. Przed zbytnim przegrzaniem chronią go specjalnie powlekane rurki, zwane radiatorami. Straty w przekazie mocy zmniejszyć można też, nawet kilkukrotnie, zamawiając transformator z rdzeniem ze szkła metalicznego. Takie modele są wyjątkowo drogie. Polski rynek nie wytwarza transformatorów z rdzeniem ze szkła metalicznego. Taki sprzęt dostaniemy przeważnie na rynku niemieckim lub amerykańskim (przejdź na stronę).

Zasilacze w modelach transformatorowych zastępujemy impulsowymi. Mechanizmy tych ostatnich pozwalają rozdzielać większe wskazania napięcia, co jest ich znaczną przewagą konstrukcyjną. Oznaki zepsucia zasilaczy naszych urządzeń, np. komputerów, widoczne są w postaci przepalonej izolacji, częstym wyłączaniu urządzenia, kiedy zasilacz zwyczajnie nie pracuje. W takiej sytuacji wiemy, że winy za niedziałanie nie można przełożyć na gniazda komputerowe, brak prądu czy usterkę samego urządzenia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-01 07:54:17
Tagi: transformatory, gniazda komputerowe