Kultura jest wspaniała!

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą tradycyjne książki a przy tym podniosą skalę czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych. Wraz z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet tej formy książki do których najważniejszą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne
Napisał: ActuaLitté
Na podstawie: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są najczęściej w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Entuzjaści lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż książek kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytania. Nieistotne czy to beletrystyka, literatura naukowa, czy komiksy. Każdy znajdzie coś dla siebie, a na tej stronie przykłady - beletrystyka na e-booka.

czytnik e-booków Kobo
Napisał: Maria Elena
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe również czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną zaletą czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, bo już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie papierowej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na następne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, w tym naukowe. Już dostępne są takie jak tutaj - inspiracje w odnośniku.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki zapisane w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-21 07:54:06
Tagi: ekran, czytanie, czytelnicy