Kultura jest wspaniała!

Kres książki tradycyjnej czy może nowe otwarcie? Jak pojmować zmiany w tym zakresie?

Jak się wszystko zmienia najlepiej zobaczyć po kondycji niektórych branż. Jeszcze kilka lat temu nic nie zapowiadało, że że pojawią się takie zmiany, że ludzie zamiast tradycyjnych wycieczek do sklepów będą będą robić zakupy siedząc wygodnie i korzystając z Internetu. Taką zmianę przyniósł internet. To komfortowe rozwiązanie, ale jak przy każdej zmianie zawsze coś się traci. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć że tracimy kontakt z prawdziwym produktem, a najlepiej tu pasuje tradycyjna książka. Coraz mniej osób kupuje w księgarni po uprzednim dotknięciu i pooglądaniu książki. Teraz kupuje się szybko, wystarczy jedno kliknięcie.
książki
Napisał: Marco
Na podstawie: http://www.flickr.com
Można zapytać co w tym złego? No właściwie nic. Skoro ktoś kupuje książkę to i tak dobrze, szczególnie, gdy popatrzymy na poziom czytelnictwa w naszym kraju. W tej materii pozostaje jednak inny problem: nie samo kupno książki, lecz to, że miejsca, gdzie aż pachniało książkami powoli upadają. Dzieje się tak, gdyż łatwiej przenieść każdy interes do internetu. Nie wymaga to wynajmu lokalu, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy założyć ładnie prezentująca się stronę www, zatroszczyć się o promocję, wynająć magazyn lub duże mieszkanie, gdzie będziemy składować książki i można rozpocząć sprzedaż. Innym problemem są tak zwane książki elektroniczne. Z jednej strony jeszcze tak naprawdę nie zdominowały rynku książki, jednak to, że tak będzie wydaje się tylko kwestią czasu. Czy wtedy książki drukowane odejdą do lamusa, a księgarnie zostaną zlikwidowane. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. Książki drukowane jeszcze długo pozostaną w obiegu, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykład: http://www.ceneo.pl//E-biografie_i_dzienniki) stają się coraz bardziej popularne, to jednak dla wielu osobom tradycyjne wydanie jest esencją prawdziwej literatury. Jeśli chodzi o książki, każdy odnajdzie coś dla siebie, przykładowo - nauki humanistyczne i społeczne.Jeśli chodzi o księgarnie toprawdą jest, że ich liczba się zmniejsza, nastaje moda na księgarnie internetowe. To z jednej strony z pewnością dobra wiadomość dla klientów, bo gwarantuje to większą dostępność i niższe ceny. Z drugiej zaś strony, przysparza to nowych problemów, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu wejść z ulicy, by zapoznać się z jakimś wydawnictwem. Zamiast tego, otwiera komputer i klika.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-21 07:54:11
Tagi: księgarnie, książki elektroniczne