Kultura jest wspaniała!

Z jakiego powodu warto sięgać po książki?

Zaczynamy być społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest niezbędne. Przerażające nieco stwierdzenie, ponieważ człowiek wychowany wyłącznie przed ekranem telewizora bytuje zupełnie inaczej, niż niż osoba, która czyta książki. Z jakiej przyczyny? Otóż czytanie w sposób widoczny oddziałuje na nasz rozwój. Telewizja hamuje samodzielne myślenie. Wszystko zostaje zaserwowane na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Samodzielnie obsadzamy role i obmyślamy scenografię. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.


Książka nie zawsze jest rozrywką lekką i przyjemną. Potrzebuje choć trochę zaangażowania i fantazji. Świat przestawiony w postaci przedstawione przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest jak wiemy obrazem, a wyobraźnia może spać.
Zwróćmy jednak uwagę na przedstawicieli najstarszego pokolenia. Uchwycimy zauważalne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają wolny czas przed telewizorem a tymi, którzy wybierają lekturę.
Alternatywą dla książek są audiobooki (http://fonopolis.pl/niesmiertelni-wydanie-limitowane), przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku odgrywa istotne znaczenie, co słuchu. Nie musimy mieć dobrego oświetlenia, okularów oraz wolnych rąk dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi koncentrować się nasza uwaga. Jazda samochodem w godzinach szczytu, jogging, sprzątanie – w każdej z tych sytuacji audiobook sprawdzi się doskonale.
W przypadku, gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas również dźwięki otoczenia i muzyka, zdecydujmy się na słuchowiska. Malowniczo opracowane słuchowisko (fonopolis.pl ) zafascynuje nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, jak książka.

Mimo iż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi interesującą propozycję, szczególnie dla osób aktywnych tym samym posiadających problem ze znalezieniem czasu na tradycyjną lekturę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-21 07:54:01
Tagi: książka, muzyka, dźwięki, świat, wyobraźnia