Kultura jest wspaniała!

Mądrość ludzka jest nie do przecenienia. Całe szczęście, iż jesteśmy w stanie korzystać z jej dobrodziejstw

Mądrość ludzka jest nieograniczona, jej najistotniejsze dzieła spotkać możemy w licznych zakątkach świata. Najczęściej odszukamy je w księgarniach i bibliotekach zlokalizowanych na całym świecie, ale także w architekturze, jaka skrywa w sobie coś więcej niż materiały, które budują dany budynek.Człowiek za tym stoi, twórca, geniusz, tak samo, jak w książce. Sama się nie napisała, ktoś musiał poświęcić swój czas, żeby przedstawić nam wiedzę, z której korzystamy obecnie. Dzięki temu zachowaliśmy dziedzictwo naszej kultury, a to sprawia, iż jesteśmy nieco bardziej wartościowi.

kolekcja książek
Napisał: Jack at Wikipedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Widać naszą wartość na każdym kroku, z tego też powodu, że możemy korzystać z dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było takiej opcji? Przypuszczalnie, bylibyśmy na niższym etapie ewolucji, ponieważ idee i odkrycia, które możemy poznać od razu po narodzinach, byłyby dla nas obce. Dopiero ktoś musiałby znaleźć ten sposób, jednak za naszego życia pewnie byłoby to zbyt nowoczesne. To tylko pokazuje, jak ważne jest dziedzictwo kultury dla naszego życia. Można poczytać: więcej ciekawostek na tej stronie.

Bo przychodzimy na świat jako „tabula rasa”, lecz nie jest to całkowita prawda. Oczywiście, my, jako oddzielny byt możemy być tak zdefiniowani, ale już jako całość (wraz z naszą kulturą, ze społeczeństwem), zaczynamy coś. Ma to swoje cienie i blaski. Dobre, bo od razu jesteśmy akceptowani, przynależymy do jakieś grupy, więc jest nam łatwiej, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak poruszać się w naszej rzeczywistości. Rodzi to też jednak inne, złe wydarzenia. Jeśli ktoś przychodzi na świat na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga to może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, ale jako wróg, jako członek wroga. Jak więc widać, istnienie w jakieś kulturze, w danym społeczeństwie to bardzo duże zalety, ogromna radość, że posiada się swój dom, swoją przynależność. Z drugiej jednak strony może rodzić to poważne problemy, z którymi niełatwo dać sobie radę. To raczej bolączka bardzo powszechna w niektórych regionach świata. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że każdy człowiek będzie mógł czuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Istotne, aby wciąż powiększać swoją wiedzę, również kulturową i językową. To - książka obcojęzyczna - na pewno się przyda na dobry początek.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-05 07:54:05
Tagi: wydarzenia