Kultura jest wspaniała!

Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co towarzyszy góralom w domostwie, rozwesela życie a także daje radość swym pogodnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada dużo łączących aspektów z muzyką różnych regionów Polski. Jej autorzy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych pragnień i instynktów artystów oraz realizatorów. Opowiada ona o tym co góralom bliskie - o umiłowanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie mogło zabraknąć w niej elementów miłosnych, czy przekomarzań się chłopaka z dziewką.

wokalistka
Napisał: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II umiłował sobie wspaniały śpiew i grę górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by spacerować po górskich drogach, ale także by ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka traktowana jest za nieśmiertelny fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich wioskach te same utwory i przyśpiewki grywa się i śpiewa znacznie inaczej.

Piękna muzyka górali do dziś towarzyszy góralom w domostwie, w karczmach, rozwesela życie a również daje radość swym wesołym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych domach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano także komplet 3 gęśli i basów, ale stwierdzono słabe brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Czasami w czasie pokazów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Głównie na weselach można spotkać kapele góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To - strona www z przykładami - też się przydaje.

Znacznie częściej widzi się złączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najwięcej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Nie raz składy kapel zostają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: wzmacniacze do gitar), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, lecz też grają specyficzne melodie. Od najmłodszych lat nauczają się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej poważany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On z reguły układa skład "muzyki". Poza tym, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-05 07:53:59
Tagi: brzmienie, akordeon, Granie, instrumenty dęte