Kultura jest wspaniała!

Rola dźwięku w życiu człowieka

Sztuka, jakiej tworzywem jest dźwięk towarzyszy człowiekowi w różnych typach od stuleci. Nie jest prosto w sposób bezdyskusyjny określić chociaż w przybliżeniu datę zaistnienia muzyki. Wiemy jednak, że już jednostajne śpiewy ludzi zamieszkujących jaskinie były pierwszą próbą jej stworzenia. Neandertalczyk na pewno śpiewał żeby przydać sobie otuchy i poprawić samopoczucie. W epoce czasów starożytnych miał miejsce rozwój muzyki. Przede wszystkim zaistniały liczne instrumenty strunowe (np. lira, harfa) oraz dęte drewniane (np. fujarki). Nie brak było również tych najoryginalniejszych jak chociażby muszli.
koncert gitarowy
Napisał: Gialla Farfalla
Na podstawie: http://www.flickr.com
Era Średniowiecza kojarzona jest ze stagnacją, aczkolwiek dominowała wtedy muzyka kościelna. Tymczasem w epoce Renesansu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, tak wokalnej, religijnej jak i świeckiej. Był to również okres powstania polifonii. We Włoszech w epoce Baroku powstała nowatorska odmiana dramatu śpiewanego, mianowicie opera. Oświecenie oraz Romantyzm rozpoczęły intensywny rozwój muzyki klasycznej. Końcówka XIX w. to również intensywny rozwój baletu. Okres międzywojnia przyniósł sporo zmian. Również w muzyce sporo się zmieniło. Można powiedzieć, że muzyka klasyczna cokolwiek się znużyła. Poczęto różne eksperymenty. Następstwem tego było zaistnienie innowacyjnego typu muzyki - była nią muzyka jazzowa. Tradycyjnym instrumentem jazzu została trąbka. Zaistniały też inne gatunki muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, blues, heavy metal, disco-polo itp.. Przy okazji zobacz na instrumenty - instrumenty perkusyjne na stronie ceneo.pl.Jednymi z najpopularniejszych muzyków ogólnoświatowej renomy są: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Van Beethoven, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.

Współcześnie z różnego rodzaju muzyką się spotykamy, praktycznie na każdym kroczku. Wdziera się do naszych uszu poprzez stacje radiowe jak też telewizyjne. Wszystkim wiadomo, iż muzyka oddziałuje na nas w sposób łagodzący. Odrywa nas od huku dzisiejszego świata. Chociaż muzyka jest tak bardzo popularna na świecie to odgrywa ona indywidualną funkcję w życiu każdego z ludzi. Przeróżne preferencje muzyczne mają indywidualni ludzie. Przeznaczeniem muzyki może być doprowadzenie nas do odprężenia jak też niekiedy wyzwolenie w nas większej energii albo też przekazanie konkretnej treści zawierającej się w utworze muzycznym. Tutaj mały bonus dla prawdziwych fanów muzycznych: możesz przeczytać nieco więcej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-05 07:54:03
Tagi: hip-hop, blues, metal, heavy metal