Kultura jest wspaniała!

Wiedza to potęgi klucz – wiekowa zasada, jaka ciągle się sprawdza. Dzięki wiedzy korzystniej sobie radzimy w życiu

Niektórzy ludzie są głodni wiedzy, mogli by ją pochłaniać o każdej porze. Wiedza bowiem mocno wzbogaca, kreuje w naszej głowie nowe idee, koncepcje, otwiera nasze umysły, na to, co ważne. Gdy mamy w sobie wrażliwość, osiągniętą z pomocą wiedzy, to łatwiej odszukać nam właściwe wyjście z wielu sytuacji. Są ludzie, którzy mówią, że nie opłaca się uczyć czy poszerzać horyzontów, bo to „mąci w głowie”. To oczywista nieprawda.

w bibliotece
Napisał: Kelvin
Na podstawie: http://www.flickr.com
Są też ludzie twierdzący, że osoby opanowujące nowe wiadomości niekiedy miewają problemy natury emocjonalnej. Oczywiście, przecież w każdej grupie ludzi, u różnych ludzi, z różnych państw takie sytuacje występują. I u ludzi bardzo inteligentnych i trochę bardziej ograniczonych. Być może objawy tego są inne, to jest zależne od charakteru, wychowania, otoczenia i wielu, wielu innych rzeczy, więc nie ma sensu roztrząsać tego tematu.

Takie zresztą tłumaczenie jest bezsensowne, ponieważ książki czyta się, bo się je lubi (interesujące propozycje: zajmujące powieści oraz opowiadania). Podobnie, gdy wybywamy do kina czy teatru to dlatego, że pragniemy poznać coś ciekawego, coś co nas wzbogaci. Są to więc wyjątkowo ważne sprawy dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto myśli inaczej, nie warto dyskutować z nim. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, chociaż on zawsze był na „nie”. Tak długo robił to, aż jego nazwisko zaczęło brzmieć „nie”. To luźna przenośnia, ale tylko pokazująca dokąd prowadzi nas płytka wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane opinie i przesądy. Nie jest to zbytnio obiektywne ani racjonalne, lecz wygłaszane na prawo i lewo.

Dla ludzi jednak, którzy uwielbiają opanowywać nowe rzeczy tacy ludzie też są ciekawym materiałem do analizy, jak na przykład - http://www.ceneo.pl//Nauki_medyczne. Zamiast ich krytykować dobrze im się przyjrzeć, dlaczego tacy są, co stoi za ich postępowaniem i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie odnajdziemy w księgarni, tylko obserwowanie tutaj odgrywa jakąśsensowną rolę. Tak więc pozyskiwanie wiedzy to nie tylko czytanie książek, lecz także obserwacja, własna empiryczność, ogarnianie życia zawsze i wszędzie, wraz z wszystkimi wadami zaletami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-05 07:54:05
Tagi: książki, Tłumaczenie, Czytanie książek