Kultura jest wspaniała!

Nasza pierwsza gitara klasyczna

Wielu młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z „wiosłem”, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 zł, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką ma do sprzedania kolega ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest znacznie szerszy, zatem łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe i niewymierzony zbyt dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w zupełności lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od nowa, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie ok. 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna może kosztować nawet powyżej 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większą trudność wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-10 07:54:05
Tagi: gitara klasyczna, gitara, rock, instrument, gitary, struny, wzmacniacz