Kultura jest wspaniała!

Czy taka nowość w sektorze księgarskim jak E-book, wyprze standardowo wydawaną literaturę?

E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się bardzo popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet tej formy książki do których główną jest niski koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są najczęściej w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich umieszczonych, ponieważ takich plików nie da się redagować bez specyficznego programu.
regały z książkami w księgarni
Napisał: brewbooks
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. W związku z tym księgarnia jest mniej odwiedzana.czytnik ebook kindle
Napisał: bfishadow
Na podstawie: http://www.flickr.com
Entuzjaści lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż książek bardzo spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Natomiast bezpłatne ebooki to szansa na powrót wielu do czytania (przykład: http://www.ceneo.pl/E-poradniki). Jest to przede wszystkim podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technika elektronicznego papieru jest już tak stworzona, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie należy odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe też czytamy tylko przy świetle. Dodatkową zaletą czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet. Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obiekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, również premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak tutaj: pozostałe e-booki), bo już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczący wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.

Osiągalne w internecie darmowe ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je czytać na ekranie komputera, tabletów, przy użyciu smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik zmieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie możemy na niego wgrać kilkaset publikacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-11 07:54:10
Tagi: czytnik, czytanie, czytelnicy