Kultura jest wspaniała!

Sprytne telefony

Samsung GALAXY S 4
Napisał: Samsung
Na podstawie: Samsung
Współczesne telefony oferują najczęściej sporo aplikacji, które są dostępne w standardzie, lecz warto skorzystać z tych, które są sprzedawane w internetowych serwisach. Należy wiedzieć, że telefony z Androidem, są znacznie narażone na ataki wirusowe.

Przyczyn takiej sytuacji jest dużo, jednak najpoważniejszym problemem Androida jest to, że jest OSem open source. Powoduje to, że każdy może zmieniać kod źródłowy systemu oraz pisać i udostępniać aplikacje.

Odkąd działa Android, na rynku programów pojawiło się masę groźnych programów, których celem jest wykradzenie cennych danych ze smartfona, nabijanie kosztownych faktur za wysyłanie wiadomości na specjalne numery oraz śledzenie poczynań właściciela. To wszystko wygląda niezwykle kiepsko, jednakże są dwa systemy operacyjne, które są prawie całkowicie nie do ruszenia przez hakerów.

Pisanie aplikacji na iOS, system obecny w rozchwytywanych aparatach Apple, jest znacznie ograniczone. Przedsiębiorstwo, dzięki decyzji swojego założyciela Steve’a Jobsa, zdecydowało że iPhony i inne przenośne sprzęty będą zaplombowane dla zwykłych użytkowników. Gdy ktoś pisze aplikacje na ten system, musi odbyć długi proces weryfikacji. Następnie towar trafia do portalu AppStore, który jest głównym źródłem, z którego właściciele aparatów marki Apple mogą brać programy.

Można znaleźć wiele osób, które tego gatunku restrykcje uważają za okrajanie wolności, nie można jednak przejść obojętnie obok solidnych danych, które wskazują, iż tak znacznie utrudnione pisanie aplikacji na iOS i ich kupowanie wykazuje ogromną zaletę. A tym atutem jest bezpieczeństwo, urządzenia Apple są niezmiernie rzadko atakowane przez twórców złośliwego oprogramowania.

Zbliżone rozwiązanie zastosował ostatnio Microsoft. Tutaj także Windows Phone developer musi poddać aplikacji drobiazgowej kontroli, a użytkownicy mają jeden autoryzowany portal do pobierania aplikacji. Następnym, bardzo efektywnym zabezpieczeniem, jest sandbox,w którym włączają się wszelkie aplikacje. Sprawia to, że aplikacje nie posiadają dostępu do osobistych danych na komórce.

Jeśli planujemy zbudować aplikację mobilną, dobrze wynająć do tego firmę z doświadczeniem, jak np. Jojomobile która ma bogate portfolio. Ten rynek rozwija się bardzo dynamicznie więc dobrze brać w tym udział.


Napisał: S.D.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-11 07:54:12
Tagi: programy, oprogramowanie, telefony, smartfony, programista, Aplikacja, Informatyk, Aplikacje