Kultura jest wspaniała!

Internet – korzyści, lecz i zagrożenie. Co warto pochwalić, a przed czym powinniśmy ostrzec?

O sieci internetowej, rozwoju nowych technologii czy nowych mediach często mawia się w sposób dwoisty. Są osoby, które nie mogą żyć bez tego typu mediów, zazwyczaj są to osobą młodsze, lecz nie tylko, po drugiej natomiast stronie są ludzie, dla jakich ta forma spędzania czasu jest obca. Jak nietrudno zgadnąć pośród tych osób są osoby starsze. Nie mieli oni nigdy do czynienia z internetem i komputerami, więc będą krytykować to zjawisko po całości. To oczywiście niedobre podejście, podobnie jak bez sensu jest uzależniać się od neta, co robią młodzi ludzie. Jaki jest więc zloty środek?


Najprościej poradzić to, żeby zachować umiar i to rzeczywiście jest rada bardzo zasadna. Co z tego, jak różnorodnie pojmowany jest umiar. Każdy przecież jest w stanie sobie określić własny poziom i nie będzie słuchać innych, że jednak za mocno odjeżdża w jedną czy w drugą stronę. Umiar więc to kwestia smaku i raczej naszego subiektywnego definiowania realności.

w sieci
Napisał: Highways Agency
Na podstawie: http://www.flickr.com
Być może ci, co mają odpowiedni przykład, powiedzmy z domu rodzinnego i wiedzą, jak jest w stanie wyglądać umiar, działają bardziej racjonalnie w tej kwestii, umieją oddzielić świat rzeczywisty od wirtualnego, jednocześnie są w stanie popatrzeć na tą nową rzeczywistość ze spokojem. No bo jak tak określić niebezpieczeństwa i szanse nowych mediów, to jest jasne, że odnajdziemy wiele po jednej, jak i po drugiej stronie. Niebezpieczeństwa są poznane i dosyć często powtarzane w tradycyjnych mediach. Do nich zaliczyć można alienowanie się człowieka, uzależnienie od alternatywnej rzeczywistości, przedkładanie wirtualnej rzeczywistości na rzeczywiste życie, pornografia i przemoc dostępne w sieci nawet dla małych dzieci. Być może i wiele tych zjawisk to prawda, są one niebezpieczne, powinniśmy więc uważać, przykładowo jak nasze dziecko korzysta z internetu.

My jako rodzice musimy szkolić się stale w tej kwestii, ażeby w razie czego móc zareagować. Ale internet to także szanse. Zostając w tematyce dziecięcej trzeba powiedzieć, że istnieją rewelacyjne portale dla dzieci, na których jesteśmy w stanie znaleźć na przykład konkursy dla dzieci, interesującą wiedzę, ciekawostki, gry, które rozwijają wyobraźnię (więcej). To ogromna zaleta internetu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-19 07:54:09
Tagi: Internet, dzieci, zagrożenia