Kultura jest wspaniała!

Jazda rowerem odpowiedzią na korki w miastach

Jeżdżenie rowerem to środek transportu zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując radośnie przed siebie nie tylko zrzucamy zbędny tłuszczyk i wzmacniamy mięśnie. Rezygnując z nieekologicznych form transportu nie niszczymy w dodatku środowiska. Zalety bez wątpienia są istotne jednak zainteresowanie trzeba w pierwszym rzędzie skupić na najważniejszym elemencie omawianego sportu – rowerze. Jaki więc typ powinniśmy kupić?
Zakup roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. W zależności od tego w jakich warunkach będziemy jeździć części składające się na nasz dwukołowiec będą różne. Warto przejść przez niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, siodełka czy wysokość kierownicy w kolejnych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, by celnie dobrać rowery górskie, wyczynowe czy użytkowe. W efekcie tego jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Przede wszystkim dobrze jest przedstawić dwa zasadnicze typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czyli tak zwany „holender” dają szansę komfortowo poruszać się w mieście. Podstawowymi właściwościami są wyżej zamocowana, giętka kierownica, szerokie i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i dobrą widoczność, odpowiednie oświetlenie i przepisowe zamieszczenie znaków ostrzegawczych oraz błotniki chroniące przed zabłoceniem w czasie jazdy. Często uzupełnione są bagażnikiem i systemem chroniącym przed kradzieżą. Zazwyczaj również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie są niepotrzebne.W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB bardzo szybko osiągnęły znaczną popularność, której już nie straciły. Jak sama nazwa wskazuje stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Cechuje je w szczególności mała, dodatkowo wspierana rama, mocna, ale niezbyt ciężka konstrukcja i odpowiednie hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, dzięki którym jadący mają szansę rozpędzić się do wyjątkowo dużych jak na rower szybkości. Poza tą właśnie zaletą mają one także kilka wad, które mały przyrost zainteresowania. Przede wszystkim narzucają one konieczność równej nawierzchni, ciężko jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada zbyt ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i odstawić samochód do garażu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-16 07:54:14
Tagi: sport, wycieczki, transport, rower, hamulce, jazda