Kultura jest wspaniała!

Instrumenty dęte

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk jest tworzony poprzez wibracje powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Potoczny podział charakteryzuje aerofony jako instrumenty dęte a następnie dokonuje podziału na dęte drewniane, na przykład klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem będą melodyki.

klarnet
Napisał: Jordi Payà
Na podstawie: http://www.flickr.com
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Są przypisane do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety są charakteryzowane ze względu na tzw. stopliwości, to znaczy zdolności komponowania się barwy dźwięków danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z prostej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapkami i dzieli się na pięć części: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Przetrzymuje się je i przenosi w etui osobno i łączy razem tylko do grania. Klarnety docelowo wcielono w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Dzisiaj popularne są przede wszystkim wśród muzyków jazzowych oraz w muzyce ludowej.

Oboje zalicza się do tej samej rodziny, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, nieco rozszerzone rury zakończone lejowatym wylotem. Otwory podobnie zamykane są klapkamis. Oboje były znane już w XVIIw. i do teraz są popularnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są przeważnie wykorzystywane w partiach solowych, a także chętnie sięga się po nie układając muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do grupy rogów oraz podobnymi do trąbek. Stworzono je poprzez modyfikację dawnego rogu pocztowego i w tej obecnej postaci były znane od początku XIXw. Dziś dobre klarnety wykorzystywane są przede wszystkim w orkiestrze dętej. Korzystają z nich również soliści jazzowi. Nietypowymi instrumentami są także melodyki. Nazywane są również melodyjkami lub harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające dzisiejszy keyboard. Miewają najczęściej około 20-35 klawiszy i ustnik. Brzmią prawie tak jak klasyczna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz najlepsze ceny na naszej stronie: dobre keyboardy.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-16 07:54:14
Tagi: muzyka, instrumenty, instrumenty dęte, Harmonijki, saksofony