Kultura jest wspaniała!

Jak skutecznie zwalczyć z uzależnieniem od komputera?

Wśród nowoczesnych odmian uzależnień coraz wyższą pozycję posiada uzależnienie od sieci WWW i komputera. Podobnie rzecz wygląda z konsolami do gier, takimi jak na przykład Playstation 3, które dużej części użytkowników zastępują używanie komputera do grania. Uzależnienie jak wiadomo jest stanem, w którym człowiek nie może obyć się bez jednego konkretnego bodźca, jakim w tej sytuacji jest granie w gry.

grający w grę na playstation
Napisał: Vernon Chan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powszechnie mówi się, że problem ten w największym stopniu dotyka młodych ludzi, gdyż oni są najbardziej narażeni na rozmaite wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem także duża liczba dorosłych ludzi uzależnionych od komputera. W przypadku, kiedy użytkownik nie ma obowiązków w związku a nauką lub pracą ryzyko pogłębienia się uzależnienia kilkakrotnie wzrasta. Skutki takiego stanu rzeczy są zróżnicowane. Należy pamiętać, by w krótkim czasie rozpocząć odpowiednie działania, które zmniejszą ryzyko powiększenia się problemu.

Skutki zdrowotne Uzależnienie od gier komputerowych miewa niezwykle poważne następstwa dla zdrowia człowieka. Po pierwsze siedząc przez długi czas przed komputerem, przyjmuje on niewłaściwą postawę, która prowadzi do skrzywień kręgosłupa. W dużym stopniu również męczą się oczy, ponieważ użytkownik komputera mruga znacznie mniej niż to potrzebne, a to wywołuje wysychanie oczu i ich zmęczenie. Granie na komputerze sprzyja także nieprawidłowemu odżywianiu się, wdrożeniu diety bogatej w pierwszej kolejności w niezdrowe przekąski. W rezultacie może to doprowadzić do nadwagi i otyłości. Poza tym w przypadku braku produktów żywnościowych w mieszkaniu gracz może zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów, co także jest niezdrowe.Skutki psychiczne Mówi się, że gry komputerowe zaszczepiają w użytkownikowi skłonność do przemocy. Jest to z pewnością prawda w przypadku, w którym jest do czynienia z człowiekiem od gier uzależnionym. Agresja może być powodowana różnymi elementami, do których należy przykładowo awaria łącza internetowego lub komputera, jak również przerwanie gry przez innych ludzi. Nie można więc powiedzieć, że pozornie brutalne gry, takie jak na przykład Bioshock, wzmagają w użytkownikach agresję. Na pewno jednak ten poziom podnosi zbyt częste granie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-23 07:54:19
Tagi: gry, konsole, gry komputerowe, komputery, uzależnienia