Kultura jest wspaniała!

Nurt w sztuce i we wzornictwie seryjnym

Pomimo, że art deco, jako styl w sztuce rozwijało się w wielu państwach w tym samym czasie, to stolicą jego był Paryż. Uznaje się, że właśnie w tym miejscu funkcjonowali czołowi ambasadorowie nurtu i powstawały najbardziej interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Kierunek ten górował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, zdobieniu pomieszczeń i modzie.

Sztuka art deco cechuje się w szczególności prostotą i geometryzacją gatunku, kontrastową kolorystyką, zestawianiem płaszczyzn, zapożyczaniem inspiracji z odmiennych er.

obrazy w stylu art deco
Napisał: Roman Boed
Na podstawie: http://www.flickr.com
Art Deco to styl o wielu obliczach - sprawdź. Oswobodzone damy, ekskluzywne transatlantyki, ogromne metropolie, imponujące drapacze chmur. Epoka zbytku, wyrafinowanej wytworności i szaleńczej zabawy. Epoka Art Deco, nurt międzywojnia opanował cały świat i wszystkie sfery rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, film i zdjęcia. Był to czas ogromnych transformacji technologicznych, publicznych i dyplomatycznych. Era znacznych przeciwieństw i obrazów złowróżbnych. W tym okresie, masową produkcję i konsumpcję wspomogły idealne metody promocyjne. Od zamożnej dziewczyny upiększającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy pragnął mieć modne nowomodne przedmioty. Geometryczna prostata, klasa form i oszczędnościowy motyw dekoracyjny, to znaki ery. Dbano o jakikolwiek element, a każdy wzór dopracowywano do perfekcji. W Polsce inspiracją dla sztuki dekoracyjnej Art Deco, była sztuka współczesna, jaką jednoczono z tradycją klasyczną i rodzimą.

art deco
Napisał: Jean-Pierre Dalbéra
Na podstawie: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco wyszukany, etniczny charakter zawdzięczał inspiracji czerpanej ze sztuki chłopskiej. Do powodzenia polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich dorobki cechowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością zdobień, także bogactwem bodźców ornamentalnych, takich jak zygzakowate, ostro nacinane jodełki, przeobrażające się w cykle trójkątów, rombów i trapezów, również kryształowe konstrukcje używane w zdobieniu wnętrz.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-23 07:54:19
Tagi: sztuka, malarstwo, rzeźby