Kultura jest wspaniała!

Nowe konsole to duże możliwości

Dwie najbardziej przełomowe konsole do gier zostały stworzone już prawie dziesięć lat temu. Pierwszy Xbox 360 został wyprodukowany osiem lat temu, konkurencyjny produkt firmy sony – PlayStation 3 miał swoją premierę niedługo później. Pomimo różnic technologicznych na korzyść PlayStation obie konsole zyskały wielu oddanych zwolenników. W tym roku obydwie firmy wypuściły do sprzedaży najnowszą generację urządzeń – PlayStation 4 i Xbox One.

nowy xbox w pudełku
Napisał: Arthur Caranta
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tuż po ich zapowiedzeniu w internecie rozpoczęła się walka fanów obu urządzeń. Z tego konfliktu najbardziej cieszą się gracze przywiązani do komputerów, ponieważ oni od lat skarżyli się na to, że stare konsole hamują rozwój gier komputerowych.

Nowe technologie
Oprócz zauważalnie większych możliwości, obie konsole dopasowano do czasów serwisów społecznościowych. Kontroler do najnowszej konsoli PlayStation posiada nawet specjalny guzik „share” służący do udostępniania przez łącze internetowe obecnego wyniku rozgrywki. Xbox One również umożliwia użytkownikom dzielenie się zarejestrowanymi fragmentami rozgrywki, dżojstik tego urządzenia nie ma jednak dedykowanego tego zadania przycisku. Dużo nowych rozwiązań zostało wykorzystanych w sferę kontroli urządzenia. Bezprzewodowe kontrolery zawierające panele dotykowe i akcelerometry czy kierujące urządzeniem z wykorzystaniem ruchu czy mowy – to pomysły które rozwijały się w ciągu ostatnich lat, a obecnie są jeszcze bardziej dopracowane.

Przyszłość jest obiecująca
Obecnie inżynierowie obu firm pracują nad nowymi urządzeniami peryferyjnymi które mają zrewolucjonizować oblicze rozrywki dostarczanej przez gry na konsole. Microsoft, firma produkująca konsolę Xbox (więcej tutaj: xbox) zaprezentowała jakiś czas temu technologię SmartGlass.

Technologia ta ma pozwolić na współpracę telefonu komórkowego lub tabletu z konsolą, czyniąc urządzenie mobilne dodatkowym wyświetlaczem i urządzeniem sterującym w jednym. Trwają oprócz tego prace nad wdrożeniem do obu konsol nowoczesnego urządzenia – specjalnych okularów które pozwolą użytkownikom wcielić się w głównego bohatera gry i widzieć akcję z perspektywy pierwszej osoby. Eksperci przewidują oprócz tego, że w ciągu kilku lat stworzonych zostanie jeszcze kilka urządzeń kompatybilnych z konsolami, które mogą zmienić oblicze rozgrywki za pośrednictwem sieci.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-24 07:54:38
Tagi: gracze, gry, Xbox, urządzenie, technologia, specjaliści, eksperci, Microsoft, kontroler