Kultura jest wspaniała!

Finansowanie społecznościowe

Obecnie bardzo wiele procesów przebiega za pośrednictwem Internetu. Internet stał się do pewnego stopnia drugą rzeczywistością, gdzie także przebiega komunikacja, dokonuje się transakcji i zawiera umowy. Bardzo często także właśnie w Internecie umieszczane są różnego rodzaju projekty i pomysły, często innowacyjne. Dawniej często dobre pomysły przepadały z braku pieniędzy na ich realizację. Można było tylko prosić przedsiębiorców o pomoc finansową, z różnym efektem. W dobie komputerów i sieci WWW zjawisko to uległo zmianie.

Powstały bowiem specjalne portale internetowe, przez które możliwe jest finansowanie projektów dowolnymi kwotami przez dowolną liczbę ludzi. Pomyślność zależeć będzie jedynie od tego, czy odwiedzającym stronę przypadnie do gustu dany pomysł. Jest to tak zwane finansowanie społecznościowe czyli crowdfunding.

Jakiego rodzaju projekty można wspierać?
W ten sposób wspomagane może być właściwie wszystko. Jeżeli dany projekt jest interesujący lub dotyczy odkrycia wartego wprowadzenia do użytku, na pewno będzie dostrzeżony i doceniony. Na platformach crowdfundingowych znaleźć można przeróżne rzeczy, od muzyki aż po dodatki do ubrań. Ważne jest, by projekt był świeży i wnosił coś nowego. Elementy, które najczęściej i w największym stopniu były dofinansowane to w większości gry komputerowe. Popularna jest też muzyka. Niejednokrotnie jest sytuacja, że za pomocą finansowania tego rodzaju początkujący muzyk wydaje pierwszą płytę i zyskuje sławę. W ten sposób można niekiedy pomóc również zespołowi muzycznemu działającemu od dawna: za pomocą finansowania społecznościowego grupie Marillion udało się wydać jedną z nowych płyt.

Kickstarter
Platformy do crowdfundingu mogą być ukierunkowane na jedną dziedzinę, przykładowo jedynie na filmy, lub też mieć charakter ogólny. Wpisując w wyszukiwarkę internetową „crowdfunding” można uzyskać bardzo dużo rezultatów.

Na pewno jednak najpopularniejszą witryną tego rodzaju jest obecnie Kickstarter. Jego zaletą jest to, że z jego użyciem można finansować pomysły bardzo zróżnicowane, nie ma określonej dziedziny. Popularne dziedziny w ramach tej strony to na przykład sztuka, film, projekty muzyczne i gry komputerowe.


Napisał: M.G.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-25 07:54:32
Tagi: gry, Internet, finanse, Filmy, muzyka, pieniądze, ludzie, rzeczywistość, projekt, pomoc, wyszukiwarka, życie, komunikacja, strony www, rzeczy