Kultura jest wspaniała!

Niesamowita technologia 3D - zdjęcia jutra

Obecna technologia daje w obszarze fotografii niesamowite perspektywy. Przykładem tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo interesujący sposób fotografię i zrobiły się niebywale modne w przeróżnych obszarach. Nie tylko profesjonaliści mogą obecnie wykonywać takie kadry, ale też hobbyści.

robienie zdjęć w mieście
Napisał: Fredrik Rubensson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na początku należy wyjaśnić, czym są zdjęcia 360 stopni (przedstawione na stronie otofoto360.pl). Otóż jest to możliwość przedstawienia dużej powierzchni. Zdjęcie, jakie powstało z więcej niż z dwóch obrazów w świecie cyfrowym nazywamy fotografią panoramiczną. Istnieje kilka rodzajów fotografii panoramicznych. Do najbardziej znanych zaliczyć można panoramy sferyczne czy panoramy dookólne. Żeby wykonać dobrej klasy fotografię panoramiczną, powinno się dysponować konkretnym aparatem.Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Istotny jest obiektyw, który powinien być szerokokątny, co daje perfekcyjne możliwości. W robieniu tego rodzaju zdjęć występuje okoliczność nazwana błędem paradoksalnym. Powstaje wówczas, kiedy fotografujący robi następne zdjęcia z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest utrzymanie sporej odległości osoby fotografującej w odniesieniu do obiektów. Przydatny okaże się tutaj statyw z głowicą panoramiczną. Ważnym kryterium dobrego zdjęcia panoramicznego jest punkt wspólny dla wszystkich zrobionych fotografii. Wówczas nie będzie problemu z obrobieniem danych w programie dedykowanym do tego rodzaju fotografii. Oczywiście pamiętać należy o oświetleniu i balansie bieli, jakie powinny być identyczne od początku sesji. Będąc przy software, należy wspomnieć o obowiązujących aplikacjach, jakie wykorzystywane są do stworzenia zdjęć panoramicznych. Rynek oferuje sporo oprogramowań, które są bardzo intuicyjne i nie stwarzają trudności w użytkowaniu.

A co z fotografiami w 3D? Może najpierw krótka ich definicja - zdjęcia w 3D formują się, gdy dwa samodzielne obrazy są dedykowane dla każdego oka. Wówczas otrzymujemy efekt 3D (więcej). Taką opcję mamy już w sprzętach fotograficznych, jakie obsługują tą technologię. Nie trzeba tu żadnych pomocniczych akcesoriów. Trzeba tylko uruchomić opcję w aparacie i zrobić zdjęcia tak jak w zwykłej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widoczny na sprzęcie, który posiada opcję wyświetlania tego rodzaju fotografii - np. telewizor. Są to niezwykłe efekty, które sprawią wiele frajdy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-26 07:55:01
Tagi: fotografia, zdjęcia