Kultura jest wspaniała!

Jak wybrać optymalną domenę internetową?

Jednym z najważniejszych czynników określonej marki, poza jej nazwą czy symbolu, jest strona w Internecie. Aktualnie bez strony w Internecie zaistnienie na rynku jest praktycznie niewykonalne. Z postanowienia o założeniu witryny internetowej wynika potrzeba wyboru domeny. Domena internetowa jest tym, co internauci wpisują w pasek, by trafić do określonej strony.
Adres www to podstawa na naszej stronie
Na podstawie: searchmarketingpost.com
Wbrew pozorom wybór właściwej domeny wiąże się z różnymi problemami i wymaga namysłu. Im trafniejsza bowiem domena, tym większą liczbę klientów można będzie zdobyć w późniejszym czasie.Jakie są możliwości

W domenie internetowej można zawrzeć kilka elementów. Będą to przede wszystkim litery, bez rozróżnienia na małe i wielkie, a także bez znaków diakrytycznych. Poszczególne fragmenty domeny separuje się za pomocą kropki. Dozwolone jest stosowanie liczb oraz kresek. Kolejną częścią będzie rozszerzenie. Może być ono typowe dla danego kraju, w przypadku Polski jest to „.pl” , czy też określające charakter danej instytucji. Wybór odpowiedniego rozszerzenia jest równie ważny jak wybór nazwy domeny, ponieważ faktem jest, że typowy internauta w Polsce, nie pamiętając dokładnie konkretnego adresu, użyje odruchowo rozszerzenia „.pl” albo „.com”.

Czego się wystrzegać

Jest parę czynników, których należy unikać przy wyborze domeny internetowej. Jednym z nich jest użycie długiej nazwy. Im dłuższa bowiem, tym trudniejsza do zapamiętania przez potencjalnych odwiedzających. Z drugiej strony używanie krótkich skrótów od nazwy przedsiębiorstwa może uczynić adres zbyt enigmatycznym. Inną rzeczą, której należy się wystrzegać, są cyfry. Pomimo że taka możliwość istnieje, wykorzystywanie jej jest niewskazane, szczególnie na początku domeny. Utrudnia to bowiem wypowiadanie nazwy strony na głos, przez co może przysporzyć problemów w dyktowaniu jej, na przykład w rozmowie telefonicznej.

Analogicznie rzecz ma się z myślnikami. Przeciętny internauta nie zapamiętuje kresek w domenach sieciowych. Doskonałym przykładem może być ogromnie popularna przed laty witryna „Nasza Klasa”, której domena, pisana z myślnikiem, sprawiała użytkownikom problemów. Coraz powszechniej również używa się w domenach przedrostków, jak na przykład „e”. Jest to pożądane tylko w konkretnych, uzasadnionych przypadkach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-27 07:54:46
Tagi: adresu, rynku