Kultura jest wspaniała!

Nowatorskie urządzenia w celu uproszczenia funkcjonowania. Zwłaszcza w zakresie obsługi klienta to pomocne

Elektroniczny system obsługi klienta dedykowany jest dla przedsiębiorstw i sieci obiektów, w których najważniejszym wyznacznikiem funkcjonowania jest obsługiwanie klienta. W dzisiejszych czasach z trudem sobie wyobrazić działanie w poszczególnych branżach dokładnie bez takiej technologii. Jest to rozwiązanie całkowicie innowacyjne. Robi zestawienie oprogramowania, które stosuje najbardziej nowoczesne technologie z techniką elektronicznych kart zbliżeniowych oraz urządzeniami kontroli dostępu.


Niezwykle znanym systemem są karty rfid, coraz powszechnie wykorzystywane w różnorodnych miejscach. Coraz więcej firm wprowadza najnowocześniejszą generację oprogramowania. Równocześnie, wcześniejsze wersje są sprawdzone i bezsprzecznie dają radę. To jest bardzo dobrze rokujące, ponieważ właściwa relacja ceny do oferowanych opcji, przekonuje kolejnych zwolenników do skorzystania z tej nowoczesnej technologii.

elektroniczny system
Napisał: Mike Mozart
Na podstawie: http://www.flickr.com
Poza tym, istnieje możliwość dobierania konfiguracji systemu w różnorodnych wariantach. Na przykład możemy wybrać niezwykle złożone zastosowanie, a będzie to przykładowo użycie szafek przez karty zbliżeniowe czy sterowanie tablicami świetlnymi, po niezwykle interesujące cenowo i mniej skomplikowane typy. Są dedykowane urządzenia takiego rodzaju do obsługiwania konkretnych branż, do fitnessu, torów rolkowych czy placów zabaw dla dzieci. Jak to działa? Można to sprawdzić przez sytuację na basenie. Po dostaniu specjalnego paska zbliżamy się do bramki wejściowej. Przykładamy pasek do czytnika, który zamieszczony jest na bramce. Po akceptacji paska zaświeca się zielona lampka sygnalizująca, że można przejść. Poczytaj jeszcze o elektronicznym systemie kontroli dostępu.

Po przejściu przez bramkę uaktywnia się czas pobytu. Jednocześnie, najczęściej jest tak, że klient ma 10 minut na przebranie, a w późniejszym czasie zaczyna się rozliczanie czasu normalnego. Taki identyfikator pozwala klientowi wejść na dany obiekt, otwierać szafki w szatniach czy bramek wpuszczających go do stref dla niego przeznaczonych. To bardzo wygodne, że można tego używać. Jak pokazują doświadczenia różnych firm takie urządzenia w pełni się sprawdzają, więc w przyszłości znacznie więcej przedsiębiorstw będzie tego używać.

Może Cię też zainteresować: http://www.transcom-system.com.pl/pl/produkty/szafkibasenowe

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-14 07:54:41
Tagi: klienci, technologie, firmy