Kultura jest wspaniała!

Zaawansowane techniki sterowania w układach elektrycznych - jakie zadania mogą spełniać przekaźniki i styczniki.

W układach elektrycznych i elektronicznych często przychodzi potrzeba sterowania niektórymi fragmentami obwodu przy pomocy innych elementów. Bardzo dobrym przykładem będzie tutaj zwyczajna pralka, w której układ sterujący musi w odpowiedniej chwili załączać i wyłączać urządzenia potrzebujące sieciowego napięcia, to znaczy grzałki i silniki. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich części, a do takich celów najczęściej używane są styczniki i przekaźniki.

grzałki
Napisał: Toshiyuki IMAI
Na podstawie: http://www.flickr.com
Działają one dokładnie w taki sam sposób, to znaczy obwodem roboczym będzie sterował niezależny, odizolowany układ wysyłający sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica między tymi elementami jest taka, że układy przekaźników wykorzystywane są do niskoprądowych sygnałów, na przykład przy systemach sterowania PCL, a styczniki mogą sterować układami większej mocy - http://elektro-pol.com.pl/asortyment/styczniki/. Tak więc w przypadku pralek układem, który odpowiadał będzie za włączenie silnika będzie stycznik, poza sprzętem AGD można go zastosować w lampach, wentylatorach i innych tego typu urządzeniach.

Styczniki najczęściej stosowane są jako jeden z elementów układu sterującego, do prawidłowego działania potrzebują jednak dostarczenia w odpowiednich momentach sygnałów. Czasami będzie jednak konieczność wyłączenia lub załączenia danego sprzętu w wyznaczonym czasie, i nie zawsze jest potrzeba montowania do tego specjalnego układu. Jak się jednak okazuje, doskonale w takiej roli będą się sprawdzać przekaźniki czasowe, jakich podstawową rolą jest właśnie uruchamianie się w wyznaczonym przez używającego okresie czasu. Całym sterowaniem zajmuje się przekaźnik, i na nim też bezpośrednio określa się zakres czasowy, po jakim ma zadziałać.

Element silnika
Napisał: Lanà
Na podstawie: http://www.flickr.com
Typowe przekaźniki czasowe mają ogromne możliwości sterujące, od dziesiątek sekundy do kilku dni - profesjonalne przekaźniki. Daje to naprawdę spore możliwości regulacyjne, szczególnie że samo programowanie czasu będzie się ograniczało do ustawienia odpowiedniej wartości na przekaźniku. Niektóre modele są dużo bardziej rozbudowane, dzięki czemu można ich używać w bardziej zaawansowanych układach sterujących.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-07 07:54:32
Tagi: AGD, Grzałki, stycznik