Kultura jest wspaniała!

Psy do stróżowania - którą rasę wybrać?

Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo serio. Głównie dlatego, że jest to niemały wydatek. Stąd też rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko pupilkiem człowieka. Drogi pies, tak samo jak drogi samochód potwierdza styl życia swojego właściciela.


Poza tym liczy się również cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli szukasz prawdziwego psa - stróża do swojej posesji, rasa Tibetan Mastiff doskonale spełni swoje zadanie. Tybetany są dość mało spopularyzowane w Polsce, posiadają jednak swoich zwolenników. Mastify są często kupowane przez osoby, mieszkające poza miastem, ponieważ są to duże, dosyć kudłate psy, które raczej powinny spędzać większość czasu na zewnątrz. Ostatecznie są to psy wchodzące w skład grupy molosów górskich i ich prymarnym przeznaczeniem było zwłaszcza pilnowanie domu i zaganianie zwierząt domowych.
Jak wskazuje nazwa, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy dokładnie z Tybetu.Tybetany trafiły do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach były zagrożone wyginięciem. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.
Mastif tybetański
Napisał: lgrvv
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dziś to bardzo cenna rasa hodowlana. Silny temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak często posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta w młodym wieku są dość uparte. Przyszły właściciel musi więc być cierpliwym i przeczekać trudny okres. Bardzo ważna sprawa to właściwe wychowanie psa. Tybetany nie wymagają jednak szczególne tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej spokojne i posłuszne. Aczkolwiek, gdy Tybetany są na swoim terenie mogą być agresywne w stosunku do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Mastify żyjące w Tybecie były wychowywane aby strzec domostwa. Ich zadaniem było głośne sygnalizowanie zagrożenia. Taki model zachowania wynikał ze specyficznych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były raczej słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa znacznie daleko od siebie.
Niedużo sąsiadów zwiększa ryzyko kradzieży. Mastify miały więc skutecznie strzec majątku i zawiadamiać, gdy w gospodarstwie pojawił się intruz. Powinno się wiedzieć jeszcze przez kupnem Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz oczywiście mieć na uwadze, że najistotniejsze jest odpowiednie wychowanie psa. Warunkiem satysfakcjonującego kontaktu z Tybetanem jest wiedza i pełna aprobata jego charakteru.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-25 07:54:38
Tagi: zwierzęta, psy, wiedza, rasa, tereny, terytorium, hodowle, Mastify, wioski