Kultura jest wspaniała!

Znaczenie bezpieczeństwa informatycznego w firmie

O zaletach sieci internetowej nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Starczy uświadomić sobie że korzystamy z sieci internetowej na co dzień, chociażby nabywając buty. Spora cześć z nas przynajmniej sprawdza w ów sposób ceny zanim przespaceruje się do sklepu. Słuchamy w sieci muzyki a coraz to częściej również ulubionego radia lub oglądamy TV. Stało się to zupełnie naturalne.


sieć
Napisał: night-modders.com
Na podstawie: night-modders.com
Tak samo normalne dla nas jest iż w pracy używamy sieci wewnętrznej, tzw. sieci LAN nazwanej tak od angielskich wyrazów znaczących sieć lokalną. Można zadać pytanie czym taka sieć jest i czym odróżnia się od internetu. A zatem w sposób obrazowy możemy przyrównać internet do budynku użyteczności publicznej, przykładowo muzeum, gdzie wstąpić może każdy, natomiast wewnętrzna sieć to przyjmijmy - nasze mieszkanie. Tutaj wejdą jedynie mieszkańcy czy zaproszeni goście.


Naturalnie obie te sieci - lokalna i publiczna mogą się z sobą stykać, jednakowo jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwym zamieszkiwanie domu bez drzwi. Podobnie nie miałoby sensu istnienie internetu i sieci obejmującej tylko przedsiębiorstwo gdyby nie dało się wymieniać pomiędzy nimi danych. Musimy tylko wiedzieć co ujawniamy innym, a co będzie tylko nasze.

sieć lan
Napisał: Kevin Jarrett
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podstawową rzeczą jest więc bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest że jest ona ochraniana przed atakami z sieci internetowej tak wirusów jak i ludzi. Temu służą specjalistyczne zapory internetowe, programy antywirusowe. Pełnią one funkcje zamków i alarmów w naszych domostwach.

Specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę że takie zabezpieczenia jak przedstawione wyżej - chociaż konieczne - nie wystarczają. Zalecają także ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie jedynie na styku z siecią internetową, ponieważ z badań wynika że najwięcej przypadków kradzieży danych odbywa się wewnątrz sieci LAN. Odnosząc się do przykładu z domem - mimo iż mamy odpowiednio zabezpieczone drzwi zewnętrzne czasami przydaje się też klucz do szafki z lekarstwami żeby nikt niepożądany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem wspomnianego klucza do szafki są upoważnienia wydawane pojedynczym pracownikom oraz fizyczna ochrona serwerowni, to znaczy właściwe zabezpieczenie tegoż pomieszczenia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-02 07:54:40
Tagi: cena, dom, szafka, wirus