Kultura jest wspaniała!

Księgowość dla podmiotów gospodarczych

Dla wielu przedsiębiorców mających zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Właściciel firmy zmaga się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach oraz urzędach.


Elektroniczne rozliczanie PIT
Napisał: "PictureYouth"
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zaniepokojony nawałem obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, ponieważ zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów.
Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (czytaj - prosty program do pit 2015). Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy oraz potrzeba bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, że wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. W związku z tym, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, dobrze jest zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie.

Uwolni to posunięcie właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Sytuacja ta ma duże znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel poświęca się jej bez reszty, cierpiąc na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala całkowicie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.Księgowość firmy możemy również prowadzić samodzielnie. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Generalnie nie, zwłaszcza gdy w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza będzie jednak niezbędna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów i zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby wysyłanie od nowego roku deklaracji drogą elektroniczną.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-23 07:54:47
Tagi: Księgowość, VAT, ZUS, kursy, PIT 2015