Kultura jest wspaniała!

PIT oddany po terminie to jedynie komplikacje

Niepunktualne złożenie PIT-a niesie za sobą nie tylko konsekwencje finansowe. Podatnicy którzy się spóźnią muszą liczyć się również ze stratą niektórych przywilejów.
apartamentowce
Napisał: Wings Development
Na podstawie: Wings Development


I choć dostęp do odliczeń zostanie, skończą się preferencyjne formy opodatkowania. Pragniesz złożyć deklarację wspólnie z małżonkiem? A może jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Nie zapomnij o oddaniu deklaracji do końca określonego dnia. Opóźniona deklaracja odbiera też prawo do przekazania 1 % podatku na cel charytatywny. PIT oddany na czas pozwoli wyselekcjonować organizację pożytku publicznego oraz wesprzeć ją konkretną sumą pieniędzy. Jedyne, co musisz zrobić, to wypełnić dodatkową kolumnę w formularzu. Wystarczy wpisać KRS i nazwę konkretnej instytucji.


monitor komputera
Napisał: Maria Eklind
Na podstawie: http://www.flickr.com


O czym jeszcze musimy pamiętać? Późne rozliczenie z fiskusem wydłuża także czas wyczekiwania na ewentualny zwrot podatku. Co do zasady, urząd podatkowy zwraca środki nie później niż po upływie kwartału od momentu złożenia PIT-a. Im wcześniej oddasz pity 2017, tym rychlej otrzymasz nadpłatę. Sprawne postępowanie ułatwia rozliczenie - polecana strona - online. Kilkudniowe opóźnienie w złożeniu PIT-a, a nawet w spłacie podatku, nie musi skutkować poważnymi sankcjami. Pojedyncze przewinienia urząd skarbowy traktuje raczej miękko. Nie musi natychmiast wykorzystywać odpowiedzialności karnoskarbowej. Ważne będzie, by zapominalski podatnik jak najszybciej oddał zaległą deklarację i uregulował zobowiązanie.
Trzeba też powiadomić urząd o zaistniałej sytuacji, zanim urzędnicy sami spostrzegą nieobecność dokumentów. Jednostka, jaka nie rozliczy w porę, posłużyć się może instytucją tzw. czynnego żalu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:45:08
Tagi: pieniądze, czas, efekty, fiskus, reguły