Kultura jest wspaniała!

Zmiany w rozliczeniach: w jaki sposób w 2016 będzie wyglądać PIT od pracodawcy

Od roku 2016 chlebodawca będzie mieć nowe obowiązki podczas wypełniania PIT-11 dla swojego pracownika - określi m.in. rezydencje podatkową danej jednostki.


Płatnik składek ma obowiązek przekazać podatnikowi jak też odpowiedniemu urzędowi podatkowemu PIT-11, jaki obejmuje dane (nasza strona) o przychodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, pobranych przedpłatach na podatek dochodowy a także odprowadzonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.


Dokument winni otrzymać nie wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale również ci realizujący swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło.


Rozliczanie podatku
Na podstawie: pixabay.com
Jeżeli chodzi o pity 2017, w formularzu PIT-11 płatnik składek ma obowiązek podać przede wszystkim dane o: przychodach pracownika, kosztach uzyskania dochodu z tytułu stosunku służbowego a także pracy nakładczej, przychodach zwolnionych od podatku, zainkasowanych zaliczkach oraz składkach. W przypadku PIT-11 chodzi o faktycznie osiągnięty przez podatnika przychód a także rzeczywiście zainkasowane przedpłaty na podatek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-amortyzacja-bilansowa-i-podatkowa) dochodowy. Jeśli chcesz przeczytać więcej odwiedź podatki 2017.


Od stycznia 2016 r. w blankiecie płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma ograniczony obowiązek skarbowy w naszej ojczyźnie. W praktyce chlebodawca będzie musiał dowiedzieć się, w jakim kraju pracownik ma centrum interesów osobistych oraz ekonomicznych. Płatnik został też zobligowany do ustalenia, ile dni podatnik pomieszkuje w Polsce jak też w pozostałych państwach - oraz czy nie było to więcej niż 183 dni w roku fiskalnym. Owe dane muszą następnie być zestawione ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym kraju aniżeli Polska. Co więcej, jeśli idzie o polskiego nierezydenta podatkowego płatnik powinien pozyskać zagraniczny adres zamieszkania pracobiorcy, jak również numer identyfikacyjny pracownika pozyskany w kraju rezydencji, jego rodzaj oraz państwo wydania numeru.


PIT-11 dalej może być złożony w postaci papierowej jedynie w przypadku firm rozliczających od 1 do 5 podatników.


Inne osoby mają za zadanie złożyć blankiet drogą elektroniczną. Pracodawca, który zdecyduje się na formę papierową, ma zatem czas do końca stycznia na doniesienie pit 36 do urzędu podatkowego.- podatek dochodowy

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:45:08
Tagi: ubezpieczenie, informacje, czas, pracy, adres