Kultura jest wspaniała!

Jak rozliczyć oraz do kiedy PIT?

Pochłaniające bezmiar czasu, kłopotliwe, stresujące – czy rozliczanie podatku musi właśnie takie być? Otóż nie. Ministerstwo Finansów wdrożyło kolejne udogodnienie: teraz zeznanie podatkowe może sporządzić za nas pracownik urzędu fiskalnego.


Wystarczy przesłać do właściwego urzędu podatkowego PIT-WZ, a więc podanie o sporządzenie zeznania podatkowego.


W owym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku czy też dochodu, przykładowo z tytułu ulgi na maluchy, wydatków na cele rehabilitacyjne, podniesionych kosztów uzyskania przychodów. Urząd skarbowy, na podstawie danych z wniosku PIT-WZ i posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych, samodzielnie przygotuje deklarację podatkową. Formularze w wersji interaktywnej można pobrać z witryny systemu e-Deklaracje.


umowa
Napisał: Gareth Saunders
Na podstawie: http://www.flickr.com


Do kiedy trzeba się rozliczyć? W bieżącym roku podatnicy rozliczający się według skali podatkowej czy też podatku liniowego mają jeden dzień więcej na złożenie zeznania podatkowego. Dzieje się tak stąd, że standardowy termin w tym roku wypada w niedzielę. Jaki formularz będzie nam potrzebny? Zeznanie za działalność gospodarczą - zeznanie PIT-36.


Rozliczenia z urzędem podatkowym zdołamy dokonać: W formie tradycyjnej papierowej w urzędzie fiskalnym. Z tego rozwiązania skorzystają w szczególności tradycjonaliści i starsze osoby. Listem poleconym wysyłając formularz w jednostce Poczty Polskiej czy też za pomocą tak zwanego urzędomatu, zatem specjalnego urządzenia do przyjmowania pism podatkowych.
Składając zeznanie PIT za pomocą tego urządzenia powinno się podać swój PESEL lub NIP, wskazać jaką deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać potwierdzenie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-03 15:51:06
Tagi: czas, koszt, urząd