Kultura jest wspaniała!

PIT 28 zaplanowany dla podatników prowadzących osobistą, pozarolniczą działalność gospodarczą

Obywatele rozliczający się z Urzędem Skarbowym posiadają do dyspozycji mnóstwo form Druków.


PIT 28 zaplanowany jest dla podatników którzy prowadzą osobistą, pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczaną w postaci ryczałtu, w postaci spółki cywilnej, lub spółki jawnej.
pit 28
Napisał: Steven Straiton
Na podstawie: http://www.flickr.com


opcja
Napisał: dhub limited
Na podstawie: http://www.flickr.com


reklama samochodu na biilboardzie
Napisał: Nacho
Na podstawie: http://www.flickr.com


Proponowany jest również dla podatników, którzy uzyskują określony przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, także poddzierżawy. Jest to jedna z uproszczonych gatunków opodatkowania pozarolniczej aktywności gospodarczej, która pozwala na ustalenie równej stawki podatku płaconego z góry. To przedsiębiorca postanawia, czy chce liczyć się za pomocą ryczałtu. Jednostki, które zdecydowały się na taką formę rozliczania się, nie mogą uwzględniać kosztów uzyskania dochodów. Na PIT-28 nie można rozliczyć się łącznie z współmałżonkiem, lub jako jednostka sama wychowująca potomka. Wybierając ryczałt ewidencjonowany nie wolno się rozliczać razem również z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem. Ryczałt eliminuje taką możliwość rozliczeń. Odstępstwem jest, gdy ryczałtem opodatkowane są przychody z najmu i dzierżawy prywatnej, lub umów analogicznych. Wtedy zdobywanie owych przychodów nie wyłącza prawa do opodatkowania innych przychodów razem z małżonkiem, czy też jako osoba sama wychowująca dziecko.


Aby móc rozliczyć się na druku PIT-28 powinno się do 21 stycznia powiadomić urząd podatkowy o liczeniu się w postaci ryczałtowej.
Jeżeli dopiero zapoczątkowuje się prowadzenie działalności gospodarczej, gotowość wyliczania się ryczałtem ewidencjonowanym należy przedłożyć w dniu zaczęcia działalności i jeszcze przed uzyskaniem pierwszego profitu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-03 15:34:53
Tagi: Druk, spółki, dochody, urząd