Kultura jest wspaniała!

W jakich sytuacjach korzystamy z pomocy biura rachunkowego? Jak jest w stanie prezentować się tego rodzaju współpraca?

Czym trudnią się firmy rachunkowe, czy pomagają jedynie osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą? Nie do końca? Biura rachunkowe są podmiotami, jakie są w stanie świadczyć swoje usługi jednocześnie firmom, osobom fizycznym, a również wspomnianym we wcześniejszym czasie osobom, jakie mają swoją firmę.


Osoby fizyczne zwracają się do tego rodzaju biur dosyć często po wsparcie w obliczeniu podatku dochodowego dla osób fizycznych. Jednym z pierwszych kłopotów, z którym powinny się zmierzyć nowe firmy, jest wybór metody opodatkowania. Bardziej małe firmy mają wybór, czy lepsze będzie opodatkowanie ryczałtowe, czy opodatkowanie z książki przychodów oraz rozchodów. Firmy dość często powierzają biurom rachunkowym kontrola zagadnień, które mają związek z kadrami i płacami, np. opracowanie list płac oraz podatkowych deklaracji od wynagrodzeń. Jednocześnie biuro rachunkowe trudni się ewidencją zakupów oraz sprzedażą VAT.
Księgowość, rachunkowość
Napisał: sanchezcl
Na podstawie: http://www.sxc.hu


Sprawia to, że niezbędne jest, aby biuro zlokalizowane było dosyć blisko siedziby przedsiębiorstwa klienta. Np. usługi rachunkowe Olsztyn najbardziej często obsługuje firmy z tego rodzaju miasta, jak i okolicznych miejscowości. Dostarczone do biura dokumenty są sprawdzane pod kątem formalnym oraz rachunkowym, zaś klient (więcej info) na bieżąco jest informowany o odnalezionych nieprawidłowościach, jakie są w stanie zaważyć na odmienne sprawy. Pod koniec (albo na samym początku) roku biuro rachunkowe przygotowuje roczne badanie sprawozdań finansowych, takiego typu jak rachunek zysków i strat czy bilans roczny. W momencie kontroli fiskusa lub ZUS-u, biuro bierze udział w kontrolnym działaniu, zaś w momencie pojawienia się niejasności, udziela dodatkowych, przydatnych informacji.

Zależnie od formy umowy, którą firma zawrze z biurem rachunkowym, tego typu biuro może ponadto realizować przelewy w systemie bankowym swojego klienta, przesyłać kontrahentom przypomnienia do spłaty i tym podobne. Jak więc widać tego typu współpraca może być różna, najbardziej niezbędne, aby całość świadczonej oferty, jak i odpowiedzialność takiego biura zostało zawarte w umowie, którą firma podpisuje z biurem. Dzięki temu można zorganizować pracę tak, by były rozplanowane różne działania, jakie są konieczne, żeby cały proces się udał.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:11:27
Tagi: klient, biuro rachunkowe, system bankowy