Kultura jest wspaniała!

Współczesna literatura – gatunki książek

Przy zgłębianiu literatury na pewno dobrze zagłębić się w różnego typu gatunki książek, by móc fachowo rozumieć pewne charakterystyczne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa ogromny renesans, jaki wykazuje się w pojawianiu się coraz ciekawszych tytułów z całej kuli ziemskiej, rozmaitych wznowieniach oraz coraz bardziej rozmaitych gatunkach książek, dlatego dogłębne zgłębienie pewnych wcześniejszych gatunków literackich może okazać się pomocne w podróży poprzez dawne i współczesne gatunki książek.

Należy brać pod uwagę dla przykładu, że każdy rodzaj literacki – epika, liryka i dramat – ma swoje poszczególne gatunki. Do najbardziej znanych odmian epiki należy epopeja, powieść, nowela i pamiętnik, do dramatu – komedia, dramat właściwy oraz gatunki łączone, jak przykładowo tragifarsa czy misterium. Rodzajów liryki było sporo od zarania dziejów – zalicza się do niej poemat, fraszka, oda i elegia. Należy mieć na uwadze, że wybrane gatunki literackie mają więcej, niż jeden rodzaj – chociażby ballada, która pojawiła się w okresie romantyzmu, to atrakcyjne połączenie liryczności z elementami dramaturgicznymi. Nie jest to wyjątkowy taki gatunek – powieść poetycka też jest mieszanką dwóch rodzajów, epickiego jak również lirycznego.

czytanie książek
Napisał: Herbert Guedes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do tradycyjnych dramatów, eposów, powieści czy tomów pieśni doszły nowe gatunki, takie jak dla przykładu reportaż, powieść współczesna, science-fiction czy literatura faktu. Poza tym znacząco wielkim zaciekawieniem cieszą się publikacje popularno-naukowe, romanse i książki użytkowe, czyli przeróżnego typu poradniki jak również podręczniki, w tym przykładowo książki kucharskie czy poradniki sportowe, lecz w dzisiejszych czasach nadzwyczaj popularne są podręczniki z zakresu podstawowej psychologii oraz coachingu. Potrafią one być silnie przydatne dla ludzi zaciekawionych tym, co rozgrywa się w ludzkiej psychice, , a także dla innych hobbystów, którzy chcą opanować nowsze techniki.

Teraz silnie rozkwita gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka dawniej nie była typem tak zróżnicowanym, jak podczas jej rozkwitu w dobie Wellsa; do jej odgałęzień należy cyberpunk, New Weird bądź coraz popularniejsze historie z uniwersów alternatywnych. Ponadto coraz powszechniej jest zauważalne zaciekawienie gatunkami ludowymi bądź pochodzącymi ze Wschodu, takimi jak chociażby haiku, baśń czy mit. Coraz powszechniejsze stają się także gatunki powieści kryminalnej, które – niekiedy połączone z wątkami spiskowymi lub fantastycznymi – biją one rekordy popularności. Jest to także wyraźne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są codziennością. W obecnych czasach zdecydowanie należy przyjrzeć się kilku najnowszym dziełom, które są obecne się na rynku – można wtedy wyszukać niemało ciekawych okazów literatury. Współcześnie zdecydowanie warto przyjrzeć się kilku najnowszym dziełom, które są obecne się na rynku – można wówczas znaleźć sporo intrygujących okazów literatury.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:40:35